Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital social

Am de realizat majorarea capitalului social la un S.R.L. care are ca asociati o persoana fizica si o persoana juridica de nationalitate italiana. Deci hotararea AGA se va face in Italia, la notar, urmand a se imputernici o persoana pentru semnarea actelor in Romania.
Dupa cum am vazut in aceste documente ni se cere si valoarea in valuta a capitalului social, problema mea este ce curs folosesc:
- cursul initial la care a fost infiintata societatea;
- cursul de la data depunerii capitalului;
- sau am libertatea de a trece cursul de la data hotararii AGA, anterior depunerii de capital.

De asemenea avand in vedere ca asociatul persoana fizica este asociat si in asociatul persoana juridica poate fi numit ca si reprezentant al acesteia => va semna pentru ambele perti in Romania.

Va multumesc anticipat,
(6) Înregistrarea contravalorii în lei a capitalului social subscris în valută se face
la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României,
din data subscrierii.
Diferențele de curs valutar între cursul de la data subscrierii și cursul de la data
vărsării capitalului social în valută se înregistrează la venituri sau cheltuieli din
diferențe de curs valutar, după caz.

pct 185 omef 3055
Magda Staicu a scris:

(6) Înregistrarea contravalorii în lei a capitalului social subscris în valută se face
la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României,
din data subscrierii.
Diferențele de curs valutar între cursul de la data subscrierii și cursul de la data
vărsării capitalului social în valută se înregistrează la venituri sau cheltuieli din
diferențe de curs valutar, după caz.

pct 185 omef 3055

Am inteles, data subscrierii, dar in cazul meu care va fi aceasta ?
- cursul de la data hotararii AGA tinuta de asociatul strain persoana juridica (dar va trece un timp de la intocmirea hotararii, traducere si legalizare, hotararea AGA a persoanei juridice romane, depunerea la registru..);
- cursul de la data hotararii AGA tinuta de asociatii societatii la care se majoreaza capitalul social;
In mod normal a doua varianta mi se pare mai corecta, dar in acest caz inseamna ca voi redacta hotararea AGA tinuta de asociatul strain persoana juridica fie in lei, fie in valuta.
Si aici intervine si problema varsarii capitalului social pentru acest asociat:
poate acesta sa vina sa depuna, prin reprezentant 77.050 lei in cont ?
- va vira direct euro din cont specificand ca este vorba de majorare capital social dar iarasi exista problema ca partile sociale au o valoare rotunda 10 lei, si avand in vedere fluctuatiile de curs evident ca vor iesi diferente (sa nu mai spunem ca la registru este curs BNR, la banca este schimbata valuta in lei la alt curs).
Cu stima,

Data subscrierii este ... data subscrierii ...
M-ati pus in dificultate , nici nu stiu cum sa va spun
In intelegerea mea , subscrierea are loc in momentul semnarii hotaririi AGA de majorare a capitalului si reprezinta , daca doriti , promisiunea asociatului ca intr-un termen oarecare va vira in contul persoanei juridice o suma de bani
Deci ar fi doua multe momente :
1. Data hot aga de majorare capital - subscrierea
2. Varsarea efectiva a sumelor
Fiind vorba de valuta , evident vor fi fluctuatii de curs valutar intre cele doua momente , iar aceste influente sint recunoscute ca venituri sau cheltuieli financiare in rezultatul exercitiului .

ma scuzati ca ma bag, dar cu micsoarea de capital cum este . sa zicem ca o firma are capitalul social 200 ron, si administratorul se duce si-i scoate din banca .este legal? este necesar si hot AGA ?
Daca se ridica numerarul de la banca , depus initial pentru capital social nu inseamna ca se reduce capitalul .Pur si simplu banii de la banca apartin firmei care ii poate cheltui . Oricum, 200 de lei este capitalul minim posibil .
Capitalul se subscrie ,reduce sau majoreaza numai cu hotarire aga .