Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bilant ONG care a desfasurat si activitate economica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bilant ONG care a desfasurat si activitate economica

Buna ziua,

Am un ONG care a desfasurat si activitate economica in 2009, pentru care am intocmit bilantul contabil (pentru societati fara scop patrimonial). La finante mi s-a spus ca trebuie sa completez bilantul lung (pentru societati comerciale) pe motiv ca ONG-ul a desfasurat si activitate economica.

Totusi in bilantul lung nu apare ca forma de proprietate ONG-ul sau ceva asemanator.

Care dintre bilanturi trebuie totusi intocmit? Ati intalnit asa ceva?

Multumesc
Buna ziua
Pai, eu nu stiu de unde au scos asta cei de la finante, dar am si eu activitati economice la asociatie. si am depus doar bilantul pt. societati fara scop patrimonial pt anul 2008. Si dupa cum vad formularul pt.anul 2009 este la fel In bilant apare separat venituri si cheltuieli din activitati fara scop patrimonial si activitatile economice.
Deci dupa mine trebuie intocmit bilantul pentru societati fara scop patrimonial.