Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant ONG, lung sau prescurtat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant ONG, lung sau prescurtat?

As dori sa-mi explice cineva care sunt conditiile in care un ONG depune bilant scurt sau lung. Am un ONG pentru care tin contabilitate. Numarul de membri este sub 10, a vandut in anul precedent obiecte de inventar primite ca donatie din partea membrilor pentru buna desfasurare a activitatii (le-a valorificat) pentru obtinerea banilor necesari unor programe. Suma este mai mica decat 10.000 Ron. La consultanta fiscala mi s-a cesrut sa declar activitate economica deoarece s-au emis facturi. Am schimbat vectorul fiscal si am declarat profit 0. Ce fel de bilant trebuie da depun? Tot ;a consultanta am primit 2 raspunsuri: odata bilant lung, odata bilant scurt. Precizez ca ONG-ul nu poseda mijloace fixe, conturi de depozit, etc.
Ordin 1969/2007 privind aprobarea reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial:

(1) - Persoanele juridice fără scop patrimonial întocmesc situaţii financiare anuale care cuprind:
- bilanţ,
- contul rezultatului exerciţiului,
- notele explicative la situaţiile financiare anuale.
(2) Organizaţiile patronale şi sindicale, precum şi alte organizaţii fără scop patrimonial, care nu desfăşoară activităţi economice, întocmesc situaţii financiare anuale simplificate care cuprind:
- bilanţ prescurtat,
- contul prescurtat al rezultatului exerciţiului,

- notele explicative la situaţiile financiare anuale simplificate.

Ordinul nr. 79/2014 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice

1.4. Persoanele juridice fără scop patrimonial prevăzute la art. 1 alin. (2) din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, întocmesc situaţii financiare anuale la 31 decembrie compuse din bilanţ şi contul rezultatului exerciţiului, în formatul prevăzut de Reglementările contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial, aprobate prin Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 1.969/2007, utilizând programul de asistenţă elaborat de Ministerul Finanţelor Publice pentru acestea.
ONG cu activitate economica, pe anul 2015 va intocmi bilant lung?
Pun aceasta intrebare pentru ca conform programului ANAF nu se poate alege forma lunga, decat pentru cei cu activitate de utilitate publica.
daca selectezi si rubrica cu codul caen aferent activitatii economice, atunci bilantul iti apare in forma lunga ( situatie tip OL )