Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cuantum diferentiat salariu minim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cuantum diferentiat salariu minim?

Buna ziua.Adresez multumiri pentru lamuririle ce le-am primit la alte probleme ce vi le-am supus atentiei in trecut si va rog sa-mi raspundeti si la urmatoarea intrebare:
Salariul minim pe economie are valori diferite in sistem de stat si in sistem patronal si daca da care sunt aceste valori exprimate in venit brut?Va multumesc.
Pentru sectorul bugetar salariul minim este de 705 lei brut/ luna si este prevazut in Legea nr.330/2009.

Pentru sectorul privat salariul minim este de 600 lei brut / luna si este prevazut in HG nr.1051/2008 . La acesta se aplica coeficientii de oerarhizare stabiliti prin CCMN la art.40.