Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Rezerva legala

Profitul brut este de 46.612, iar capitalul social 200,inca nu sa contituit rezerva legala, firma este de cativa ani,rezerva l este deduct 5% din profitul b dar nu mai mult de 20% din capitalul social(CF art 22)
dec.2009 129=1061 40
ian .2010 121=129 40
121=117
in decl. 101 rd16?
Imi spuneti daca este bine?
Am putea sa primim amenda pt ca firma este de cativa ani si nu si-a constituit inca rezerva obligatorie?
Da! Se primeste amenda pentru necostituirea din profit a rezervei legale.
Multumesc, dar inreg sunt bine?
firma a avut profit pina acum ? Pentru ca daca de la infiintare pina in anul 2008 inclusiv a fost pierdere , rezerva legala nu avea sursa de constituire .

inregistrarile sunt ok.

ref.la constituirea rezervelor legale, conform legii 31/1990, avem:
"" Art. 183. - (1) Din profitul societăţii se va prelua, în fiecare an, cel puţin 5% pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.
....
Art. 272. - (1) Se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societăţii, care:
.....
4. încalcă dispoziţiile art. 183. """

de obicei se constituie in primul an cand inregistrezi profit
Ioana Constantin, Contabil
luciapap a scris:

Profitul brut este de 46.612, iar capitalul social 200,inca nu sa contituit rezerva legala, firma este de cativa ani,rezerva l este deduct 5% din profitul b dar nu mai mult de 20% din capitalul social(CF art 22)
dec.2009 129=1061 40
ian .2010 121=129 40

asta e corect precum v-au spus si colegii

121=117

acesta inregistrare uitati-o n-are nicio legatura

in decl. 101 rd16?

da e corect randul 16 pentru suma de 40 lei