Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cheltuieli de judecata

Obiectul dosarului - drepturi banesti (litigiu de munca).
La instanta de fond am pierdut.
Am castigat in recurs si am solicitat si cheltuieli de judecata oral si prin concluzii scrise.
Instanta consemneaza in incheiere solicitarea, dar omite a se pronunta pe cheltuieli si respinge si cererea de completare dispozitiv (cheltuieli).
Este vb de cheltuielile de la fond, respectiv onorariu expert.
Ce pot face mai departe in sensul de a obtine aceste cheltuieli?
Doar actiune separata in pretentii pentru aceasta suma.
succes.
Adica 998 cod civ. cu 274 cod procedura?
adica 1363 cod civil, nu este vorba de raspundere civila delictuala sa mergeti pe 998.
1. În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

sau

2. Partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.

ori

3. În situaţia în care nu s-au solicitat cheltuielile de judecată ori, deşi au fost solicitate, instanţa a omis să se pronunţe asupra lor, partea le poate solicita printr-o cerere separată , în termenul de prescripţie de drept comun (3 ani), care curge de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care cel în cauză a câştigat procesul . Temeiul cererii în reprezintă art.998 C.civ. .
revizuire puteti promova doar daca ati solicitat cheltuielile de la fond.
Daca nu, actiune separata