avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cheltuieli de judecata

Obiectul dosarului - drepturi banesti (litigiu de munca).
La instanta de fond am pierdut.
Am castigat in recurs si am solicitat si cheltuieli de judecata oral si prin concluzii scrise.
Instanta consemneaza in incheiere solicitarea, dar omite a se pronunta pe cheltuieli si respinge si cererea de completare dispozitiv (cheltuieli).
Este vb de cheltuielile de la fond, respectiv onorariu expert.
Ce pot face mai departe in sensul de a obtine aceste cheltuieli?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 19:09, 15 Aprilie 2010
Doar actiune separata in pretentii pentru aceasta suma.
succes.
Adica 998 cod civ. cu 274 cod procedura?
adica 1363 cod civil, nu este vorba de raspundere civila delictuala sa mergeti pe 998.
1. În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

sau

2. Partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.

ori

3. În situaţia în care nu s-au solicitat cheltuielile de judecată ori, deşi au fost solicitate, instanţa a omis să se pronunţe asupra lor, partea le poate solicita printr-o cerere separată , în termenul de prescripţie de drept comun (3 ani), care curge de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care cel în cauză a câştigat procesul . Temeiul cererii în reprezintă art.998 C.civ. .
revizuire puteti promova doar daca ati solicitat cheltuielile de la fond.
Daca nu, actiune separata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de judecata - cerere admisa in parte anca_diana anca_diana Buna seara, Am un litigiu de munca in care cererea mi s-a admis in parte ( angajatorul s-a achitat de datorie in cursul procesului). Am solicitat si ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata wap54 wap54 Ce posibilitati as avea sa recuperez cheltuielile de judecata solicitate in recurs dar care nu au fost trecute in dispozitivul hotararii, chitanta exista la ... (vezi toată discuția)
Cine plateste cheltuielile de judecata? giovana giovana sant persoana fizica autorizata, practic taximetria, mam judecat cu casa de pensii pentru ca imi venise sa platesc 12000 ron, mam judecat si a mai ramas de ... (vezi toată discuția)