Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil dobandit prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil dobandit prin donatie

Se poate vinde un apartament dobandit prin donatie ?
Daca donatoarea l-a mostenit este vreo problema?(donatoarea il garanteaza pe donator de evictiune totala sau partiala, conf.art. 1337 Cod Civil) Va multumesc.
Da, se poate vinde, iar faptul ca donatoarea a mostenit imobilul nu prezinta nici o problema.
Si prin donatie se poate dobandi in proprietate un bun imobil. Iar prin faptul ca ati devenit proprietar, puteti dispune de bunul dvs. asa cum doriti.
Atentie la clauzele din contractul de donatie (intretinere, uzufruct..etc.)pentru ca atunci veti avea nevoie si de donatar sa semneze.
Succes.
av. M.Hornea