avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Sunt maritata de trei ani si am un copil minor. Momentan nu lucrez si nu am nici un fel de venit (doar parintii ma pot ajuta), sotul meu lucreaza. Vreau sa stiu ce sanse am sa castig custodia copilului in cazul acesta.
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 21:45, 15 Aprilie 2010
depinde de multe..,sanse sunt mai ales ca e copilul mic si are nev mai mult de dvs,contactati un avocat sa va ajute.Succces!
Ultima modificare: Joi, 15 Aprilie 2010
Cristina Voicu, Avocat
Instanta va tine cont de interesul copilului si mai putin de faptul ca tatal este angajat sau nu . De obicei copiii sunt incredintati mamelor insa sintagma "interesul superior al copilului" este foarte complexa ca inteles si continut . Aveti obligatoriu nevoie de un avocat !
Pana atunci prevederile codului familiei va pot ajuta sa va faceti o idee despre problema dvs. Va doresc sa aveti succes.
"Art. 42
Instanta judecatoreasca va hotari, odata cu pronuntarea divortului, caruia dintre parinti vor fi incredintati copiii minori. in acest scop, instanta va asculta parintii si autoritatea tutelara si, tinand seama de interesele copiilor, pe care de asemenea ii va asculta, daca au implinit virsta de zece ani, va hotara, pentru fiecare dintre copii, daca va fi incredintat tatalui sau mamei.
Pentru motive temeinice, copiii pot fi incredintati unor rude, ori unor alte persoane, cu consimtamantul acestora, sau unor institutii de ocrotire.
Totodata, instanta judecatoreasca va stabili contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor.
Invoiala parintilor privitoare la incredintarea copiilor si la contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a acestora va produce efecte numai daca a fost incuviintata de instanta judecatoreasca. "
Ultima modificare: Joi, 15 Aprilie 2010
Emil Lasconi, Consilier juridic
Sanse aveti, insa trebuie sa stiti ca la incredintarea minorilor instanta are in vedere mai multe criterii dintre care amintesc :-conditiile de crestere si educare pe care le puteti oferi minorului, comparativ cu cele pe care tatal le poate oferi, apoi, atasamentul minorului fata de unul sau ambii parintii, varsta acestuia etc.Astfel, avand in vedere ca la acest moment nu beneficiati de un venit, va trebui din probele pe care le veti administra in cadrul procesului de divort sa rezulte tocmai ce spuneati si anume ca atat in prezent cat si in viitor sunteti si veti fi ajutata la cresterea si educarea minorului de parintii dvs.Inteleg ca aveti probleme financiare, insa chiar si in aceasta situatie va sfatuiesc sa angajati un avocat atat pentru redactarea actiunii cat si pentru asistenta juridica pe parcursul procesului,iar sfatul meu vine in acest sens tocmai pentru a preintampina o eventuala incredintare catre tata.

Ultima modificare: Joi, 15 Aprilie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
daca minorul este mic sansele dvs. sunt mari , avand in vedere cutuma instantelor de a incredinta copilul mamei.Ar fi totusi indicat sa va angajati undeva, sa demonstrati ca aveti din ce trai
Pentru incredintarea minorului, instanta va avea unic scop "interesul superior al minorului", avand la indemana mai multe criterii in solutionarea acestei cereri. Varsta minorului este importanta dar nu suficienta pentru ca acesta sa fie incredintat mamei. La fel si veniturile unuia dintre soti si exemplele pot continua.
Fiecare caz trebuie tratat in functie de imprejurarile spetei, nu exista o formula matematica de aplicat astfel incat sa cunoastem raspunsul anterior pronuntarii instantei, situatie in care nu ar mai fi necesara interventia instantei, nu? ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort adinutza.2008 adinutza.2008 intr-un proces de divort, la ce varsta au dreptul copii sa vorbeasca, respectiv sa li se ceara parerea ori sa li se puna intrebari? Multumesc (vezi toată discuția)
Divort nadire nadire am 23 de ani si de 3 ani sunt casatorita cu un cetetean albanez.ne-am casatorit in italia si am facut doar cununia civila.avem un copil de 1 an jumate.el e ... (vezi toată discuția)
Divort BO BO vreau sa pun cerere de divort dar sotul meu ma ameninta ca imi ia copii.(7ani,2,6ani,si2 luni).motivul:nepotrivire de caracter.as vrea sa stiu daca am castig ... (vezi toată discuția)