Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.78-Codul Muncii-am dreptul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.78-Codul Muncii-am dreptul?

Buna ziua,
as dori sa stiu,daca in baza art.65(1),articol in baza caruia mi-a fost desfacut CIM,pot beneficia de prevederile articolului 78-codul muncii.Ajunge sa cer acest lucru angajatorului(chiar daca l-am dat in judecata pentru neplata ultimului salariu),iar daca nu este de acord,sa-l dau in judecata pentru acest lucru?Poate intr-un fel sa se sustraga de la plata salariului compensatori,in caz ca am acest drept?
Va multumesc.
daca contestati in 30 zile de la comunicare puteti obtine ceea ce prevede art. 78 c. mun.
Au trecut 30 zile,deci inteleg ca angajatorul nu mai este obligat .
Multumesc.
Fiind un drept salarial rezultat din prevederile CCM National (nu codul muncii) aveti termen 6 luni in care il puteti solicita. Dv nu contestati decizia de concediere ci neplata salariului compensator.
ContSters42179, utilizator
As mai dori sa stiu,daca nu este specificat in CIM,pot sa cer aplicarea art.78?
Multumesc.
da daca vorbiti de ccmun 2007/2010
ctynn, utilizator