Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar compensatoriu

O fosta angajata a cerut un salar compensatoriu deoarece nu i s-a acordat la concediere.
In CCM la nivel de unitate nu avem stipulat ca am acorda salarii compensatorii, astfel seful nu vrea sa-i plateasca.
Am incercat sa ii explic ca trebuie sa luam CCM unica la nivel national, dar nu intelege.
El vrea legi care sa ii dovedeasca ca trebuie sa ii acorde salariul compensatoriu.
Va rog sa ma ajutati cu dovezile ca sa il pot convinge.

Va multumesc
CCMUN are, practic, putere de lege. este obligat sa il respecte. daca nu, singura sansa este actionarea in justitie, unde sansele de castig sunt foarte mari.
Eu stiu asta, dar nu intelege. El vrea spune ca nu e afiliat la CCMUN si nu respecta, ca atunci pt ce mai are el CCM la nivel de unitate.
Unde as putea gasi sa ii arat ca desi nu e afiliat trebuie sa respecte CCMUN?

Va multumesc
Art.247 C.mun. prevede clar:
În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 238. - (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(3) La incheierea contractului colectiv de munca prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.
Art. 239. - Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de angajatori pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
c) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national.
Art. 247. - In cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.

2. Iata ce spune si CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

3. Patronul dvs. poate vrea o lege speciala pentru el, personal. Ce v-am dat eu in acest raspuns este suficient pentru ca salariata in cauza sa-l dea in judecata si va castiga, cu siguranta.