Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu crestere copil pana la 2 ani - suspendare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu crestere copil pana la 2 ani - suspendare

Am urmatorul caz: in 2005 salariata a avut si concediu de maternitate si a intrat in concediu de crestere copil pana la 2 ani. E bine pana aici. In 2006 este in continuare in concediu de crestere copil. Are contractul de munca suspendat, pt crestere copil pana la 2 ani.
Ce trebuia eu sa fac in 2006? Sa apara in stat cu zero (0) si sa depun declaratiile la sanatate, somaj si cas (unde apare pe lista nominala) tot in zero, cu specificatia ca este in concediu? Daca se poate, si actele legislative care reglementeaza acest caz. Va multumesc
si inca ceva: trebuie tinut cont ca eu nu o platesc, in actele contabile nu mai apare (ca si cheltuiala), conform legii, este platita de la stat. trebuie sa ii fac si fisa fiscala?
Persoanelor care se afla in concediu pentru crestere si ingrijire copil li se intocmeste stat de plata(nu trebuie sa faci unul separat) unde treci doar salariul de incadrare. Apoi mentionezi in rubrica zile nelucrate faptul ca este suspendat ctr de munca si treci zilele lucratoare di luna respectiva. Celelate rubrici trebuie trecute cu sume 0. In declaratii nu iti vor permite programele sa treci faptul ca persoana are ctr de munca suspendat. In schimb, persoana respectiva trebuie sa apara in declaratii cu sume 0 (una din declaratii(cred ca cea de la sanatate) nu iti da voie sa treci persoane fara sume). In 2007 cand s-a majorat salariul minim trebuie sa depui decizia inclusiv pentru persoana care are ctr suspendat( cel putin mie asa mi-au spus cei de ITM). Legea care reglementeaza toate cele de mai sus nu stiu sa ti-o spun....:)
Care ITM ti-a cerut asa ceve?
am intrebat si la itm si mi s-a spus sa nu o trec in statul de plata. De la 1. ianuarie 2006 persoanele aflate in concediu de cresterea copilului sunt preluate de primarii, asa mi s-a spus; asa ca nici in declaratii nu mai trebuie trecuta acesta persoana. o sa mai intreb si alte persoane, alte institutii.
alinutza32 are dreptate.