Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare creante de la o firma/vechiul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare creante de la o firma/vechiul administrator, care si-a schimbat numele, proprietarul si sediul in alt judet

Am livrat marfa prin curierat rapid, (si nu am factura semnata sau CEC/BO, dar pe bonul de curierat cu care s-a livrat marfa exista semnatura si stampila clientului) in 12 ianuarie. In 28 ianuarie proprietarul si-a vandut firma unor "investitori", firma schimbandu-si numele si sediul in alt judet. Persoana ,fost proprietar este clar rau intentionata, si-a vandut firma sa scape de datorii, minte etc. Ce pot sa fac pentru a recupera marfa sau contravaloarea ei de la fostul administrator? Ultima varianta este ca el detine marfa livrata de mine catre firma vanduta pe o alta firma a lui,dar refuza sa o plateasca.
trebuie sa va recuperati marfa sau contravaloarea ei de la firma ... intrati pe site-ul onrc ( la anaf pe site e mai dificil daca nu cunoasteti cel putin localitatea unde isi are noul sediu ) si dupa codul fiscal veti gasi noua denumire si adresa si incercati sa luati legatura cu noul administrator ... posibil sa rezolvati pe cale amiabila

codul fiscal al firmei este ca si cnp la oameni ... isi poate schimba firma denumirea, sediul in alta localitate , j-ul , etc... dar cif-ul ramane unic mereu

succes!
Stiu in ce judet se afla noul "sediu" al firmei. Dar avand in vedere atitudinea fostului administrator nu am nici un dubiu ca si-a vandut firma unui cersetor sau cetatean strain pentru a scapa atat de datorii la buget cat si de cele la furnizor.
Prima data cand am sunat la telefonul firmei mi-a spus ca firma s-a vandut si ca nu are nici o legatura cu ea. Dupa care am verificat pe ONRC si am aflat ca persoana avea inregistrate 2 firme la aceeasi adresa (atat ca admin cat si ca asociat) si ca si-a schimbat si numele celei de-a 2-a firme in acelasi timp cu vanzarea firmei debitoare. Intrebarea mea daca pot sa-l dau in judecata pe drept comun atat firma cat si pe fostul administrator (intrucat marfa a fost achizitionata si scadenta in perioada cat a fost el admin si asociat al firmei) sau pe angajatul care a preluat marfa. Escrocul ba sustine ca nu recunoaste primirea marfii de la noi, ba imi spune ca el a pastrat marfa si ca e foarte multumit de ea(in speranta ca ne va prosti pentru noi livrari), ba ca a cumparat marfa de la firma vanduta pe cea de-a doua sa firma. Sanesele de recuperare de la noii proprietari ai firmei sunt zero (ma indoiesc ca vor raspunde la vreo somatie sau ca exista intradevar un sediu, sau poate impart si acum BO/CEC fara acoperire altor "fraieri"). Cum pot afla ce datorii au la bugetul de stat? Probabil nu vor trece mai mult de 2-3 luni pana cand se va cere falimentul firmei ori de catre Finante ori de catre firme care sunt tepuite chiar in acest moment...
oanaz a scris:

Cum pot afla ce datorii au la bugetul de stat?

[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns. Am aflat ca au datorii si la stat si probabil la multi alti furnizori. Aveti si sugestii pentru a-mi recupera banii de la fostul administrator, care-mi rade in nas si-mi spune sa recuperez banii de la firma pe care a vandut-o nu de la el? Pot sa-l dau in judecata pe drept comun? Stiu ca intai trebuie sa trimit convocare la conciliere dar probabil nu o va ridica de la posta. Ce sa fac in cazul in care nu ii pot comunica convocarea la conciliere? Am toate datele lui din buletin, adresa, serie CNP...