Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... drumuri publice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

drumuri publice

Se poate sa imi ia permisul de conducere daca sunt sub influenta bauturilor alcoolice pe un drum forsetier, dar totusi in jurul drumului forestier sunt locuinte(case)?
Buna ziua !
O.U.G. 195/2002 republicata si actualizata, art. 103, alin.(3), lit.a) prevede :
"Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a)conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;"

DRUMUL FORESTIER NU ESTE DRUM PUBLIC! oug 195 reglementeaza circulatia pe drumurile PUBLICE!!!

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice - Modificată şi completată prin O.U.G. nr.63/2006 publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.729/20.09.2006

IN CONCLUZIE NU VA POATE LUA NIMENI PERMISUL PENTRU ASA CEVA!!!
ticut, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Daca vi se confirma ca drumul pe care circulati in momentul in care ati fost surprins de agentul constatator,nu era drum public,in urma contestarii masurii in termen de 15 zile de la comunicare,vi se va admite contestatia,urmand a va fi restituit permisul.
Solicitati eliberarea unui certificat de grefa pentru a circula pana la ramanerea definitiva a hotararii.