Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

am urmatoarea situatie : sotul meu a decedat in Revolutia din 1989. de atunci i s-a stabilit fiicei mele minore pensie de urmas. deoarece ea era minora pensia venea de la casa de pensii pe numele meu ca tutore. in 2004 fiica mea a devenit majora si pt ca este studenta ( la 2 facultati ) primeste in continuare pensie de urmas,dar tot eu sint trecuta ca titular . in luna ianuarie si februarie casa de pensii mi-a sistat pensia de urmas pe motiv ca din 1997 nu s-au calculat corect majorarile facute la pensii si ca atare acum trebuie sa recalculeze toti banii incasati de mine in plus si avind in vedere ca fiica mea este majora sa se emita o alta decizie de pensie pe numele ei. ar fi f bine sa faca acest lucru. o data cu decizia noua m-i se va aduce la cunostiinta ca am si un debit la ei,pe care il vor opri ca 1/3 din venit. intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. este corect ca fiicei mele sa i se opreasca banii din urma,din 1997? eu nu neg ca i-am incasat dar n-am nici o vina ca de atunci si pina acum ( de 10 ani ) nici un functionar n-a observat ca imi da mai mult . nu ar trebui sa m-i se retina doar pe ultimii 3 ani?
2. dc doresc sa contest decizia de pensionare cum pot proceda?cum se contesta o decizie de pensie?
3. si dc dorim sa ne adresam instantei cine sa conteste retinerea? fiica mea pt ca ei i se opresc banii ? pt ca cei de la pensii pot sa invoce faptul ca nu ei i s-au dat bani mai multi ci mie,si ca atare ea sa-si recupereze banii de la mine pe care ea de fapt contesta ca i se retin.
nu am probleme cu fiica mea de natura banilor,ne intelem perfect de bine dar nici nu doresc sa platesc incompetenta functionarilor. eu am luat ceea ce ei au stabilit. dc functionarii ar plati din propriul buzunar cind gresesc poate sigur vor fi mai atenti.
Daca ma puteti indruma ce si cum sa fac va multumesc anticipat.

am urmatoarea situatie : sotul meu a decedat in Revolutia din 1989. de atunci i s-a stabilit fiicei mele minore pensie de urmas. deoarece ea era minora pensia venea de la casa de pensii pe numele meu ca tutore. in 2004 fiica mea a devenit majora si pt ca este studenta ( la 2 facultati ) primeste in continuare pensie de urmas,dar tot eu sint trecuta ca titular . in luna ianuarie si februarie casa de pensii mi-a sistat pensia de urmas pe motiv ca din 1997 nu s-au calculat corect majorarile facute la pensii si ca atare acum trebuie sa recalculeze toti banii incasati de mine in plus si avind in vedere ca fiica mea este majora sa se emita o alta decizie de pensie pe numele ei. ar fi f bine sa faca acest lucru. o data cu decizia noua m-i se va aduce la cunostiinta ca am si un debit la ei,pe care il vor opri ca 1/3 din venit. intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. este corect ca fiicei mele sa i se opreasca banii din urma,din 1997? eu nu neg ca i-am incasat dar n-am nici o vina ca de atunci si pina acum ( de 10 ani ) nici un functionar n-a observat ca imi da mai mult . nu ar trebui sa m-i se retina doar pe ultimii 3 ani?
2. dc doresc sa contest decizia de pensionare cum pot proceda?cum se contesta o decizie de pensie?
3. si dc dorim sa ne adresam instantei cine sa conteste retinerea? fiica mea pt ca ei i se opresc banii ? pt ca cei de la pensii pot sa invoce faptul ca nu ei i s-au dat bani mai multi ci mie,si ca atare ea sa-si recupereze banii de la mine pe care ea de fapt contesta ca i se retin.
nu am probleme cu fiica mea de natura banilor,ne intelem perfect de bine dar nici nu doresc sa platesc incompetenta functionarilor. eu am luat ceea ce ei au stabilit. dc functionarii ar plati din propriul buzunar cind gresesc poate sigur vor fi mai atenti.
Daca ma puteti indruma ce si cum sa fac va multumesc anticipat.

Puteti cere o recalculare a pensiei de urmas, iar decizia de pensie se contesta in termen de 30 de zile de la comunicare.