Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... litigiu cu Casa de Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

litigiu cu Casa de Pensii

Casa de Pensii Bucuresti mi-a trimis o decizie prin care-mi imputa un debit care nu exista. Am facut contestatie si am avut primul termen, la care paratul nu a prezentat niciun act doveditor. Din 2005 pana in prezent am fost hartuita de Casa de Pensii (prin functionari si conducere). In 2003, in urma decesului sotului, avand un copil major si un minor s-a recurs la o pensie de urmas cumulata, pe numele meu, in calitate de tutore. In 2005, fiica mea, desi studenta la zi, s-a angajat, drept care am solicitat sistarea pensiei ce i se revenea si recalcularea pensiei pentru fiul minor, fapt ce nu s-a rezolvat decat dupa mai bine de un an, timp in care am solicitat pe toate caile intrarea in normalitate (in final, am depus eu in contul Casei de Pensii suma care se adunase la BancPost). S-au cumulat multe erori in acest caz si incompetenta a dat nastere unui proces in care sunt implicata inutil.

Doresc sa ma ajutati cu informatie, anume daca pot solicita daune morale acestei institutii, avand in vedere consumul meu de bani, timp si nervi si faptul ca umblu prin tribunale sa-mi dovedesc eu corectitudinea si buna credinta.

Va multumesc anticipat.
ing. Beatrice Tuhari
Da, puteti sa actionati in instanta Casa de Pensii Bucuresti si sa solicitati daune.
De asemenea, puteti face o sesizare si la CNPAS in ceea ce priveste activitatea acestei institutii.