Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contractul de colaborare al stagiarului
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contractul de colaborare al stagiarului

Un avocat stagiar care are un contract de colaborare cu o forma de organizare a profesiei (un cabinet individual, de exemplu) poate sa aiba dreptul la clientela personala? Articolul 205/1 din Statut zice:
„Art. 205/1. — (1) Avocatul colaborator nu are dreptul de a
avea clientelă personală în afara formei de exercitare a profesiei
la care colaborează.
(2) Orice client personal trebuie adus la cunoștința avocatului
titular/coordonator al formei de exercitare a profesiei la care
avocatul colaborator își desfășoară activitatea.
(3) Lucrările profesionale efectuate pentru clientela
personală a avocatului colaborator se vor efectua prin
intermediul formei de exercitare a profesiei, iar în contractul de
asistență juridică se va menționa expres caracterul de «client
personal» al avocatului colaborator.
(4) Rezultatele financiare obținute de avocatul colaborator
din contractele încheiate pentru clienții personali (onorariile) vor
fi încasate integral sau parțial de avocatul colaborator, după caz,
în raport de clauzele contractului de colaborare, fără a se afecta
în niciun mod cuantumul retrocedărilor lunare de onorarii,
prevăzute în contractul de colaborare.
(5) Titularii sau avocații coordonatori ai formelor de exercitare
a profesiei sunt obligați să permită avocatului colaborator
tratarea clientelei personale, în condițiile prevăzute în contractul
de colaborare.
(6) Pentru clientela personală și activitatea desfășurată în
cadrul asistenței judiciare a baroului, avocatul colaborator va
utiliza ștampila personală, aprobată de forma de exercitare a
profesiei, pe care se inscripționează mențiunea «avocat
colaborator». Ștampila personală a avocatului colaborator poate
fi confecționată și utilizată numai cu acordul formei de exercitare
a profesiei, cu respectarea anexei nr. XXI, care se aplică în mod
corespunzător.
(7) În activitatea desfășurată pentru clientela personală,
avocatul colaborator este răspunzător personal față de client și
are obligația de a nu prejudicia forma de exercitare a profesiei
căreia avocatul colaborator îi aparține. În acest scop, în
contractul de colaborare se poate prevedea ca, pentru tratarea
clientelei proprii prin forma de exercitare a profesiei, avocatul
colaborator să încheie o asigurare de răspundere civilă
profesională pentru acoperirea eventualelor prejudicii aduse
formei de exercitare a profesiei căreia îi aparține și care să
precizeze cuantumul riscului asigurat, distinctă de asigurarea
pentru răspundere profesională prevăzută de art. 40 din Lege.
(8) Pentru activitatea desfășurată în cadrul asistenței
judiciare a baroului, avocatul colaborator va păstra rezultatele
financiare obținute.
(9) Prevederile anexei nr. IX la prezentul statut se modifică în
mod corespunzător.””
Avocatul stagiar poate sa aiba, in consecinta, o stampila personala, care sa aiba mentiunea clara: avocat coaborator?
Lucian Croitoru, utilizator
Da...eu unul am avut, doar ca pe stampila va figura si forma de exercitare a profesiei care ofera indrumarea,in cazul de fata cabinetul individual.
Cat despre art. 205 ind 1 se refera la colaboratori definitivi si nu colaboratori dpdv al contractului de indrumare, care in forma sa cadru, prevede o clauza unde partile pot sa stabileasca daca stagiarul va avea posibilitatea sau nu sa aiba clientela proprie