Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale distributie dividente
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

distributie dividente

Daca AGA a unui SRL hotaraste cu ocazia aprobarii bilantului in Martie distribuirea profitului anului precedent in procent de 40 %, restul de 60 % ramane nedistribuit iar in August hotareaste distribuirea a inca 25 % din cei 60 % care ramasesera nedistribuiti, se incalca astfel vreo prevedere legala prin existenta a doua hotarari AGA de distribuire a profitului an precedent in decursul unui an ?
Mi-ar prinde bine si o baza legala.
Multumesc frumos.
Intr-o speta (C.S.J. - Secţia comercială, decizia nr. 2464 din 4 aprilie 2002) am gasit urmatoarele :
"Plata dividendelor, devine obligaţie exigibilă pentru societate, din momentul aprobării bilanţului financiar contabil."

Asa cum citesc eu textul de mai sus , fara sa am pregatire juridica , inteleg ca de la momentul aprobarii bilantului societatea devine datoare fata de asociati cu plata dividendelor , deci devine debitor a obligatiei de plata catre asociati.
De la acest termen curge termenul de 6 luni prevaut de art 67 alin 2 .
Dupa implinirea acestui termen , societatea va plati daune interese.

Cum se va aplica textul de mai sus in conditiile in care , in luna august se decide ca alta suma pentru a fi repartizata ca dividend ?
Momentul exigibilitatii platii dividendelor este acelasi, adica tot momentul aprobarii bilantului ?

Multumesc frumos :)

Magda Staicu, Consultant fiscal
Legea nu putea sa prevada toate situatiile specifice, lasand loc de interpretari.
Eu interpretez ca prima transa este scadenta (daca AGA n-a stabilit un termen expres) in 6 luni de la data adunarii; in AGA din august trebuia sa prevada un termen limita pentru a doua transa; daca nu l-au prevazut, prin asimilare l-as interpreta ca este de maxim 6 luni de la data adunarii.
Posibil ca in Noiembrie sa mai decida o transa, etc... Nu vad de ce as incadra toate transele in termenul de 6 luni de la data aprobarii Situatiilor Financiare.
fplopeanu a scris:

Nu vad de ce as incadra toate transele in termenul de 6 luni de la data aprobarii Situatiilor Financiare.

Pentru ca asa te obliga legea, stimabile:
2) Dividendele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se platesc in termenul stabilit de adunarea generala a asociatilor sau, dupa caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat
Marcel Mihalache, Avocat
Buna ziua, pe acest subiect am si eu o intrebare. Eram sigura ca o data profitul repartizat nu se mai poate face nimic. In 2007 la o societate administratorii a hotarat ca profitul sa fie repartizat .. pe dividende. Bineinteles ca nu au mai avut bani anul viitor pt.a plati impozitul pe dividende.(un administrator a plecat cu o parte din bani si nu stiu unde s-a stabilit). Societatea de atunci nu mai functioneaza. Acum (bilant 2009) mai pot eu sa rectific si sa las profitul nerepartizat? La Admin.Fin.Publice nu s-a declarat nici o suma de plata (deci nu am primit notificari :( ) Mentionez ca nu s-au luat dividende, acestea sunt mentionate doar in balanta.
procmarci a scris:

fplopeanu a scris:

Nu vad de ce as incadra toate transele in termenul de 6 luni de la data aprobarii Situatiilor Financiare.

Pentru ca asa te obliga legea, stimabile:
2) Dividendele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se platesc in termenul stabilit de adunarea generala a asociatilor sau, dupa caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat

V-ati oprit la acest paragraf; continuarea trata exceptia: cazul in care societatea datoreaza daune-interese pentru platile efectuate dupa acest termen...