avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un reclamant intro cauza civila poate sa fie martor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un reclamant intro cauza civila poate sa fie martor intr-un proces penal?

Am acesta speta: Un reclamant E.C. intrun proces civil cu pretentii cu IC poate sa fie acceptat ca martor al acuzarii intr-un proces penal al lui IC?
Poate fi acceptat ca martor, dar poate fi si respinsa propunerea, in cazul in care partea adversa se opune motivand ca este in relatii de dusmanie.
Daca instanta apreciaza ca este intemeiat motivul dvs. , datorita relatiilor de dusmanie, poate sa respinga propunerea cu privire la acel martor.

Adaug faptul ca , daca totusi instanta admite audierea acelui martor, se va consemna in incheierea de sedinta motivul opozitiei dvs, pentru a se tine seama de acest aspect, fata de cele declarate de el..
Ultima modificare: Luni, 19 Aprilie 2010
ContSters122901, utilizator
lndines a scris:

Poate fi acceptat ca martor, dar poate fi si respinsa propunerea, in cazul in care partea adversa se opune motivand ca este in relatii de dusmanie.
Daca instanta apreciaza ca este intemeiat motivul dvs. , datorita relatiilor de dusmanie, poate sa respinga propunerea cu privire la acel martor.

Adaug faptul ca , daca totusi instanta admite audierea acelui martor, se va consemna in incheierea de sedinta motivul opozitiei dvs, pentru a se tine seama de acest aspect, fata de cele declarate de el..


Foarte corect,cu singura adaugire ca in preambulul declaratiei trebuieste compelatat rubrica despre relatiile sale cu partile
Reclamantul din speta poate avea calitatea de martor in procesul penal. Ramane la aprecierea instantei daca il admite ca martor sau respinge aceasta proba, daca se afla intr-o relatie de dusmanie cu paratul.
In mod normal martorul ar trebui audiat daca marturia sa este relevanta.
Insa, in Romania este mai comod sa respinga o proba decat sa o inlature motivat dupa ce a fost administrata...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In procese civile judecatorul are dreptul sa citeze martori pe care partile nu ii propun ? celerion celerion Sunt contestatar intr-un proces civil si presedintele instantei a decis sa citeze si sa audieze un martor pe care partile nu l-au citat . Are acest drept ? Va ... (vezi toată discuția)
Opunere la martorul propus szebeni arthur szebeni arthur buna seara, sunt reclamant intr-un proces civil,paratul si-a numit un martor cu care eu sunt in relatii de dusmanie(de ani de zile in procese penale cand ... (vezi toată discuția)
Martor in proces civil impact impact Buna ziua, Am si eu o intrebare. In luna mai 2009 am facut o plangere penala, abuz in serviciu contra a 3 persoane , la care inca se lucreaza . Tot in luna ... (vezi toată discuția)