avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anularea unui bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anularea unui bon fiscal

Daca in ziua x se anuleaza un bon,prin raportul de inchidere de zi,se poate afla acest lucru?sau exista alte modalitati de a afla daca s-a anulat un bon sau nu?
Cel mai recent răspuns: Constantin Alexandru Radu , Consilier juridic 22:40, 21 Aprilie 2010
daca vorbiti de casa de marcat, se vede pe raportul de casa. la multe aparate nici nu se mai pot storna
da,despre casa de marcat este vorba.cum apare acest bon anulat pe raportul de casa?acesta se scoate zilnic?adica poate fi depistata repede aceasta eroare?multumesc
In cazul expus de dvs, trebuie precizat ca notiunea de anulare bon fiscal nu exista. Pur si simplu casa de marcat nu permite prin constructie asa ceva
Se poate corecta insa, in contabilitate, operatiunea care a fost efectuata gresit,
Cel mai des intalnit este emiterea unu bon fiscal cu o valoare diferita de cea reala. Odata bonul fiscal emis, el se va reflecta si in raportul fiscal de inchidere zilnica, prin urmare si datele din contabilitate vor fi afectate, deoarece raportul Z trebuie inregistrat la valoarea sa. De aceea pentru a corecta aceasta operatiune, trebuie intreprins un demers ( adica un dosar !), prin care in contabilitate se corecteaza ceea ce s-a gresit
H 479/2003 :
Art. 36. - Pentru corectarea sau anularea înregistrarii unei operatiuni dupa emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeste un dosar care va cuprinde:
a) sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea, cu precizarea motivatiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum si a numarului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei si minutului emiterii acestuia;
b) decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate, emisa de directorul financiar-contabil, contabilul-sef sau de alta persoana care raspunde de gestionarea patrimoniului unitatii;
c) copie de pe nota sau notele de receptie si constatare de diferente, întocmite de la ultima inventariere pâna la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor înregistrate gresit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d) nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata.

poate va ajuta si un model:[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
mayer, utilizator
Casa de marcat are optiunea de a anula un bon,este vorba despre o casa de marcat de la supermarket.

Alte discuții în legătură

Eroare sistem? pesticid pesticid Buna dimineata, Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta ! Sunt casier intr-un supermarket. Am iesit lipsa 80,... lei (noi). Imi este imposibil sa ... (vezi toată discuția)
Eroare casa de marcat myhe myhe buna seara. va rog sa ma ajutati cu o informatie. am tastat pe casa de marcat suma ptr. un produs dar cind sa-mi scoata bonul sa inchis fiind pe baterie, am ... (vezi toată discuția)
Am tastat gresit la casa de marcat - cum remediez? eleonor eleonor as dori sa stiu ce pot sa fac pt ca am tastat gresit in casa de marcat:in loc de 10x19,9 am tastat 10x199 si nu stiu cum sa-mi sa remediez greseala pt ca am ... (vezi toată discuția)