Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anularea unui bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anularea unui bon fiscal

Daca in ziua x se anuleaza un bon,prin raportul de inchidere de zi,se poate afla acest lucru?sau exista alte modalitati de a afla daca s-a anulat un bon sau nu?
daca vorbiti de casa de marcat, se vede pe raportul de casa. la multe aparate nici nu se mai pot storna
da,despre casa de marcat este vorba.cum apare acest bon anulat pe raportul de casa?acesta se scoate zilnic?adica poate fi depistata repede aceasta eroare?multumesc
In cazul expus de dvs, trebuie precizat ca notiunea de anulare bon fiscal nu exista. Pur si simplu casa de marcat nu permite prin constructie asa ceva
Se poate corecta insa, in contabilitate, operatiunea care a fost efectuata gresit,
Cel mai des intalnit este emiterea unu bon fiscal cu o valoare diferita de cea reala. Odata bonul fiscal emis, el se va reflecta si in raportul fiscal de inchidere zilnica, prin urmare si datele din contabilitate vor fi afectate, deoarece raportul Z trebuie inregistrat la valoarea sa. De aceea pentru a corecta aceasta operatiune, trebuie intreprins un demers ( adica un dosar !), prin care in contabilitate se corecteaza ceea ce s-a gresit
H 479/2003 :
Art. 36. - Pentru corectarea sau anularea înregistrarii unei operatiuni dupa emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeste un dosar care va cuprinde:
a) sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea, cu precizarea motivatiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum si a numarului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei si minutului emiterii acestuia;
b) decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate, emisa de directorul financiar-contabil, contabilul-sef sau de alta persoana care raspunde de gestionarea patrimoniului unitatii;
c) copie de pe nota sau notele de receptie si constatare de diferente, întocmite de la ultima inventariere pâna la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor înregistrate gresit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d) nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata.

poate va ajuta si un model:[ link extern ]
mayer, utilizator
Casa de marcat are optiunea de a anula un bon,este vorba despre o casa de marcat de la supermarket.