avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea copilului minor intr-o relatie nelegitima
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea copilului minor intr-o relatie nelegitima

Buna, numele meu este Catalin, am o relatie de aproximativ 2 ani si jumatate cu o fata care urmeaza a fi mama copilului nostru. In ultima perioada lucrurile nu au mers chiar bine intre noi datorita familiei ei ( 2 surori si un cumnat influent atat pentru ea cat si in viata de zi cu zi), motiv pentru care acum nu mai locuim impreuna si incep sa inteleg ca nu o sa am nici o sansa la acest copil ( nu a nascut inca, este gravida in luna a sasea). In cazul in care nu o sa reusim sa ajungem la o solutie amiabila, as vrea sa stiu ce drepturi pot sa am eu ca tata si ce as putea face pentru a avea eu copilul in intretinere. Exista multe motive pentru care vreau asta: locuim in Italia iar ea acum nu are un serviciu, traieste cu bani de la sora cea mare, in timpul relatiei noastre a avut mai multe "iesiri" cu diverse persoane, a mai fost casatorita aproximativ 2 ani, din p. de vedere psihic si moral nu o vad in stare sa educe un copil singura deciva apela la mama ei care este deja trecuta de 70 de ani si are probleme cu alcoolul, s.a.m.d. Credeti ca ar fi vreo sansa in cazul in care nu ajungem la un compromis, sa obtin tutela copuilului? In ultimii ani eu am avut un serviciu stabil si am o buna caracterizare din partea sefului, am o functie cu responsabilitati, am o locuintza stabila iar conditiile de trai sunt f bune intr-o zona linistita. In ultimii ani ea a schimbat locul de munca, a schimbat locuinta de 3-4 ori, s.a.m.d. Astept un raspuns sincer. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:29, 21 Aprilie 2010
Parintii unui copil, indiferent ca acesta este nascut din casatorie sau din afara ei, au drepturi egale. Asta inseamna ca nimic nu impiedica posibilitatea ca acest copil sa va fie incredintat spre crestere si educare daca o sa faceti dovada ca aveti conditii mai bune de crestere si educare a acestuia.
Nu cred ca aveti sanse.
1.Primul lucru pe care trebuie sa il faceti cand se va naste copilul , va trebuii sa-l recunoasteti.
2. Dupa recunoasterea minorului, trebuie sa solicitati incredintarea spre crestere si educare, implicit pensie de intretinere.Ca sa castigati custodia trebuie sa strangeti probe serioase.
Dupa nasterea copilului,trebuie sa formulati o cerere in instanta prin care sa solicitati incredintarea minorului.
Din ceea ce ne-ati spus,reiese ca aveti conditii bune de ingrijire si crestere a copilului,dar toate acestea trebuie demonstrate in instanta,la proces,prin inscrisuri,martori,interogatoriu,ancheta sociala efectuata in cauza,iar instanta,in urma analizarii probelor,va hotari caruia dintre parinti ii va fi incredintat copilul.
Aveti nevoie de probe solide pentru a avea castig de cauza.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
luiza2008, utilizator
Cand spuneti de "probe serioase" va referiti si la martori si la documente? Eu imi pot demonstra continuitatea in ultimii ani atat la serviciu cat si cu casa insa pentru a demonstra despre ea as avea nevoie de o ancheta din care vor rezulta multe lucruri urate. Eu stiu sigur tot ce a facut si ce s-a intamplat dar fara o ancheta nu pot demonstra asta. Cat de important este rolul martorilor?

Alte discuții în legătură

Cum pot demonstra ca pot primi custodia copilului ! louisdayana louisdayana Buna ziua ! Sunt casatorit de vreo sase ani si am un copilash de trei anishori ! Din nefericire situatia nu mai merge ,,,nu mai vrea sotia ,,, simte ca eu ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine custodia copil? lory_boby lory_boby Buna ziua.Sper sa ma puteti ajuta.pe data de 14 aprilie avem prima infatisare.Am comvenit sa nu facem mare tamtam pe baza divortului sa nu ne inproscam cu ... (vezi toată discuția)
Divort si custodie lazarcalin lazarcalin Am si eu o intrebare va rog sa imi raspundeti la ea : In cazul in care mama isi abandoneaza copilul legea cui da copilul? Tatal avand grija in ... (vezi toată discuția)