avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu paternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu paternitate

In februarie 2010 s-a terminat concediul de paternitate (sotia nu a lucrat cu carte de munca asa ca a solicitat sotul concediul). Acum sotia este din nou insarcinata.
Se mai poate solicita concediul de paternitate avand in vedere ca au trecut 2 luni de la reluarea serviciului ?
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 14:02, 22 Aprilie 2010
girbeaionicavioleta a scris:

In februarie 2010 s-a terminat concediul de paternitate (sotia nu a lucrat cu carte de munca asa ca a solicitat sotul concediul). Acum sotia este din nou insarcinata.
Se mai poate solicita concediul de paternitate avand in vedere ca au trecut 2 luni de la reluarea serviciului ?

Veti putea beneficia dupa nasterea celui de al 2 lea copil de concediu de paternitate - 5 zile cit si concediul de ingrijirea copilului pina la implinirea de catre acesta a virstei de 2 ani.
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
orca, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Al 2-lea copil bokr bokr Buna! Baietelul meu va avea exact un an la 28. ianuarie. Ne-am dori un al 2.-lea copil in viitorul apropiat. Sotia, fiind profesoara (titular la scoala in ... (vezi toată discuția)
Concediu 85%, sarcina camelia77 camelia77 Buna ziua, Am nascut in decembrie 2007 si din februarie 2009 am intrat in cocnediu cu 85% din salariu, pana in februarie nu am intrat in concediu de crestere ... (vezi toată discuția)
Concediu paternitate Sotia unui salariat este insarcinata ... aproape sa nasca dar nu a muncit nicaieri, deci nu a cotizat , poate el sa ia concediu de paternitate si daca da.... ... (vezi toată discuția)