Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conexare dosare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conexare dosare

Se poate solicita conexarea a 2 dosare pe litigii de munca, a 2 fosti salariati ai aceleasi instututii, dar care au deschis actiuni separate la instante din diferite judete? Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere? La care din cele 2 instante se depune cererea de conexare? Va multumesc !!!
Potrivit dispoz. art. 164 din C.pr.civ." Partile vor putea cere intrunirea mai multor pricini ce se afla inaintea aceleiasi instante sau instante deosebite, de acelasi grad, in care sunt aceleasi parti sau chiar impreuna cu alte parti si al caror obiect si cauza au intre dansele o stransa legatura.
Intrunirea poate fi facuta de judecator chiar daca partile nu au cerut-o.
Dosarul va fi trimis instantei mai intai investita, afara numai daca amandoua partile cer trimiterea lui la una din celelalte instante.
Cand una din pricini este de competenta unei instante, si partile nu o pot inlatura, intrunirea se va face la acea instanta."
cererea de conexare va fii respinsa intrucat competenta teritoriala este a tribunalului din jud. de domiciliu al fiecarui salariat in parte .
ctynn a scris:

cererea de conexare va fii respinsa intrucat competenta teritoriala este a tribunalului din jud. de domiciliu al fiecarui salariat in parte .

pai nu se face la ultimul domiciliu al paratului ?
si tinand cont ca sunt angajatii aceleeasi societati nu vad de ce nu s-ar judeca intr-un singur loc
Cererea de conexare a dosarelor se va respinge , intrucat nu sunt intrunite conditiile prevazute de art.164 C.proc.civ. pentru conexarea dosarelor.
Pentru a putea conexa două sau mai multe pricini se cer a fi respectate următoarele condiţii:
a) să existe două sau mai multe pricini pendinte la aceeaşi instanţă sau la instanţe deosebite dar de acelaşi grad;
b) între aceleaşi părţi sau chiar împreună cu alte părţi;
c) între obiectul şi cauza acelor pricini să existe o strânsă legătură.