Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare loc munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare loc munca

Se poate modifica locul muncii, prin acordul partilor, salariatul urmand sa-si desfasoare activitatea la sediul altei societati?
este nevoie ca intre cele 2 societati sa existe un contract?
multumesc!
Dvs de fapt detasati un salariat la un alt angajator.

Studiati art. 45-47 din Codul muncii ca sa stiti ce aveti de facut.
vorbesc despe modificare cu acordul salariatului, nu detasare, ca vointa unilaterala a angajatorului

Daca exista acordul partilor cu privire la prestarea muncii de salariat in alta parte decat la sediul societatii atunci activitatea salariatului se va desfasura la locul de munca agreat de parti.
Nu prea inteleg ce spuneti.

Salariatul nu va mai fi angajatul societatii 1? Il angajeaza societatea 2?
salariatul este angajatul societatii 1, dar isi desfasoara activitatea la sediul societatii 2.
Atributiile vor fi in continuare tot in legatura cu societatea 1; ceea ce se schimba este locul muncii.
Delegarea este schimbarea locului muncii fara aprobarea salariatului; insa in acest caz, salariatul este de acord sa-si desfasoare activitatea la sediul altei societati
daca ramane salariat al societatii 1, societatea 1 ii plateste salariul si toate contributiile, atunci ii incheiati un act aditional la CIM prin care specificati schimbarea locului muncii la sediul societatii 2 (puteti si adresa exacta a societatii)