Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare titlu proprietate

Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Bunicilor mei li s-a emis titlu de proprietate pe terenurile pe care lea avut in trecut . S-a constatat ca nu li se trecuse curtea in care locuiau. Se face modificare de titlu si se trece si aceasta. Se face cadastru si intabulare pe curtea resoectiva. Din masuratori ies 832 de mp , iar din acte ies 620 mp. Se poate cere schimbarea de titlu, tinand cont de faptul ca bunicii mei au detinut nu 620mp ci 832mp ? Mentionez ca bunicul meu a murit .
Va multumesc.
da se poate cere dar numai judecatoreste, sau poate mai aveti o sansa solicitand modificarea TP la presedintele comisiei de aplicare a fondului funciar
Ma puteti indrepta care o lege care reglementeaza acest lucru ?
HG 890/2005 si Legea 18/1991 R si art III din Legea 169/1997
Multumesc frumos.