Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Gestiune

Va scriu in numele unei bune prietene ce lucreaza ca gestionara la o firma de ditributie.In luna noiembrie 2009 a fost emisa o factura pe un client ce nu poate face dovada exemplarului F1 (factura albastra) precum ca a primit acea marfa.La biroul operare nu se gaseste exemplarul rosu-F2, dar nici ea ca gestionara nu are exemplarul verde F3.Totusi aceasta factura apare pe jurnalul de vanzari dar nu se gaseste nici un exemplar! Astfel acest client este blocat si se va debloca pt o noua comanda numai dupa achitarea aceli facturi in val de vreo 966 lei.Din cate am inteles de la prietena mea, astfel de probleme au mai fost , spunandu-mi ca raman ''agatate in sistem''.Eu nu am priceput ce inseamna acest ''agatat''.Daca tot nu s-au gasit aceste facturi angajarorul i-a impus sa semneze 'angajament de plata''deoarece i s-a spus ca la inventarul din decembrie trebuia sa iasa p e plus cu suma corespunzatoare din factura(966). Acea marfa s-a sczaut scriptic din gestiune, dar daca nu au fost printate facturile , marfa exista in depozit , deci nu a iesit, inventarul trebuia sa fie pe plus cu suma de 966?
Am inteles ca inventarul pe decembrie a fost pe plus cu 315.Ce credeti ca este de facut?
Acel client este blocat, documente nu exista nicaieri, angajament de plata i s-a impus, demisie si actiune in instanta.Multumesc
clientul poate are un NIR de intrare al marfii si atunci isi poate demonstra corectitudinea