Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control ITM ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control ITM ???

buna,

in luna Ianuarie firma mea a fost verificata de ce de la ITM, retroactiv de la infiintarea firmei (2006)-contarcte de munca, declaratii, contract colectiv de munca. fisa postului.... Acest lucru fiind mentionat in registrul unic de control si s-a intocmit proces verbal de verificare, iar acum m-au sunat iar ca sa ma przint cu actele.
Au dreptul sa ma verifice inca o data sau numai de la ultima verficare.

mersi
Logic ar trebui de la ultimul proces verbal. inseamna ca aveti sesizari depuse de la fosti angajati. Si va verifica din nou, mai mult ca sigur ca actele sunt in mare la fel, cele cerute de ITM, dar diferenta o face probabil reclamatia respectiva. Poate ca initial controlul a avut o tematica si acum are alta! Dar daca ati dus actele la ITM la celalalt control dar la alt inspector sunati pers respectiva si mentionati acest lucru si vedeti ce vi se va raspunde. Succes!
cei de la ITM va pot verifica in legatura cu actele si de 3 ori pe saptamana
Controlul efectuat de ITM se poate face in urma unei plangeri, reclamatii dar si pe domenii de activitate, pe zone geografice sau controale cu caracter periodic, in special in zonele de risc pentru sanatatea si securitatea angajatilor.

Potrivit art.19 din Legea nr.108/1999, republicata, privind infiintarea si organizarea Inspectiei Muncii, inspectorii de munca au acces liber si pot efectua controale la sediul angajatorului sau in orice loc de munca organizat de acesta cu sau fara instiintare prealabila. Inspectorii pot solicita si prezentarea angajatorului la sediul ITM cu actele solicitate in vederea efectuarii controlului de specialitate.

Inspectorul de munca poate veni oricand in control, insa daca ati avut control in luna ianuarie, au verificat mare parte din acte, dupa cum ati specificat, din 2006 pana la acea data. Daca va cer sa prezentati aceleasi acte, ar trebui sa le arati procesul verbal de control.

Atentie! Refuzul de a permite organelor de control sa intre in incinta unitatii sau refuzul angajatorului de a se prezinta la sediul ITM, in cazul in care i s-a solicitat acest lucru, poate costa angajatorul o amenda da de la 4500 lei la 9000 lei, conform art.8 din Legea nr.130/1999, republicata, privind unlele masuri de protectie a persoanlor incadrate in munca.
kisordog13 a scris:

buna,

in luna Ianuarie firma mea a fost verificata de ce de la ITM, retroactiv de la infiintarea firmei (2006)-contarcte de munca, declaratii, contract colectiv de munca. fisa postului.... Acest lucru fiind mentionat in registrul unic de control si s-a intocmit proces verbal de verificare, iar acum m-au sunat iar ca sa ma przint cu actele.
Au dreptul sa ma verifice inca o data sau numai de la ultima verficare.

mersi

Mergeti la cei de la ITM si aratati-le si procesul-verbal de control din ianuarie .. normal perioada de control trebuie sa fie perioada ianuarie - aprilie 2010