avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot invoca uzucapiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot invoca uzucapiunea?


Buna ziua.

As avea nevoie si eu de un sfat in legatura cu situatia in care se afla bunicul meu. Voi apela si la un avocat, dar as vrea intai sa imi fac o parere daca bunicul meu poate invoca prescriptia achizitiva de 30 ani (uzucapiune). Situatia se prezinta in felul urmator:
Bunicii mei au locuit in casa parinteasca inca de la data casatoriei, in anii 40, urmand sa ramana proprietarii casei si a terenului aferent, celelalte doua surori primind cu acte alte proprietati. Casa batraneasca au transformat-o bunicii mei intr-o casa moderna la vremea respectiva.
In urma succesiunii dupa stra-bunicul meu, care a decedat in anii 60, surorile au semnat ca renunta la drepturi asupra casei si terenului, singurii care au ramas la succesiune au fost stra-bunica si bunicul meu. Stra-bunica a decedat in 1974. In urma ei nu s-a facut succesiunea nici pana astazi. Dorind sa transferam proprietatea pe numele meu, am constatat ca extrasul de carte funciara a iesit atat pe numele stra-bunicii, cat si a bunicului meu. Am dorit sa facem succesiune pentru a clarifica lucrurile, dar , desi la vremea respectiva intelegerea a fost doar verbala, acum mostenitorii surorilor vin cu pretentii materiale. Specific ca in toti acesti ani, bunicul meu a stat neintrerupt in casa, a adus numeroase imbunatatiri, a platit toate impozitele pe numele lui si s-a ocupat de intretinerea casei.
Se poate invoca in acest caz prescriptia achizitiva de 30 de ani?

Va multumesc anticipat pentru raspuns sau sfat,
Mihaela
De n-o fi uzucapiune (desi eu cred ca un mostenitor poate dovedi ca a stapanit singur...) ....apoi as vrea sa vad si eu cum dovedesc mostenitorii surorilor ca acestea din urma au acceptat acum 3o si mai bine de ani cam intre luna x si luna y (sase luni de la deces) mostenirea dupa strabunica.



Buna din nou.

Am scris pe acest forum pentru ca mi s-a parut ca raspunsurile la diverse situatii si probleme sunt pertinente . Ma asteptam sa primesc niste raspunsuri argumentate si din partea unor oameni care se pricep si chiar au de-a face cu astfel de cazuri. Inteleg ca astfel de raspunsuri presupun timp si o oarecare expertiza, dar v-as fii recunoscatoare daca mi-ati raspunde DOAR in cazul in care sunteti in masura sa imi da-ti un raspuns argumentat si pertinent!!

Multumesc,
Mihaela

Daca tot esti asa de artagoasa si faci pe altii incompetenti, poate ca n-am sa mai scriu argumentele pt care poti invoca uzuc. si ai sa ramai cu ideea ca nu poti. Daca ai fi citit si alte topicuri ai fi vazut ca aceasta problema este f controversata, si nu de-aiurea ci cu argumente. In drept sunt f multe controverse si prin dezbatere se poate ajunge la o concluzie. Na ca m-am suparat si astfel sunt nevoit:(( sa-i dau dreptate lui niku: deci nu poti invoca uzucapiunea. E mai bine asa?


De n-o fi uzucapiune (desi eu cred ca un mostenitor poate dovedi ca a stapanit singur...) ....apoi as vrea sa vad si eu cum dovedesc mostenitorii surorilor ca acestea din urma au acceptat acum 3o si mai bine de ani cam intre luna x si luna y (sase luni de la deces) mostenirea dupa strabunica.



pai spune clar in primul mesaj ca surorile au semnat ca renunta. Si de altfel, daca nu ma insel, renuntarea la mostenire priveste numai pe respectivul, nu si pe urmasii acestuia. Ca si cu nedemnitatea la mostenire.




Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2007
ziman, utilizator
Stai sa ne intelegem ....
Surorile din text au renuntat la mostenirea dupa stra-bunicul . Nu rezulta ca au renuntat expres si dupa stra-bunica. (atentie ma exprim folosind "denumirea" persoanelor din text, desi pricep ca e vorba de stabunicul/strabunica autorului topicului ...ceea ce ar insemna mai exact... parintii surorilor cu pricina).
Descendentii surorilor din text nu pot veni la mostenirea "stra-bunicii" decat prin reprezentare sau retransmitere (nu stiu ordinea deceselor ca sa pot concluziona daca e una sau cealalta) pentru ca daca ar vrea sa vina in nume propriu ar fi inlaturate de "bunicu" din text ..asa ca ...pa si la revedere.
Cand vin la mostenire prin retransmitere trebuie sa fac dovada ca autorul meu (o sora din text) a acceptat mostenirea IN TERMEN...altminteri, iarasi pa si la redere
Daca vin la mostenire prin reprezentare, iarasi trebuie sa fac dovada ca eu reprezentatul am acceptat acum 30 si mai bine de ani mostenirea "stra-bunicii"....nu pot swa ma trezesc dupa 30 de ani ca...sati sa vezi...

Si acum, strict pentru ziman, pentru ca am cam iesit din speta....reprezentantul trebuie sa faca dovada ca locul celui reprezentat este un loc util... Eredele renuntator nu poate fi reprezentat. Intocmai ca si nedemnul.
Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2007
romascanu, moderator
Va rog eu nu ma mai chinuiti cu discutiile astea despre drepturi la mostenire dupa 30 de ani ca ma mananca deshtele... si ma provocati sa scriu... si am zis ca nu ma mai bag:((#-o
Dreptul la most...piei satana:)).. nu mai scrie

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa facem? DanyD DanyD Buna ziua, Eu si sora mea, acum 20 de ani in urma am fost abandonati de mama noastra, aceasta plecand in Turcia si intemeindu-si acolo alta familie. Acum ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune strontzo85 strontzo85 Buna seara. As dori si eu niste informatii. Bunica mea are o casa la tara care este pe numele strabunicii. Bunica mai are 2 fratii care intra la mostenire ... (vezi toată discuția)
Reprezentare succesorală după vechiul cod civil Nikkal Nikkal Bună ziua. M-am lovit de următoarea speță legată de reprezentarea succesorală și vreau să vă cer părerea și vouă.Toate evenimentele din speță ... (vezi toată discuția)