Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... LEGEA RESPONSABILITATII FISCAL- BUGETARE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

LEGEA RESPONSABILITATII FISCAL- BUGETARE

BUNA ZIUA!
În MO nr.252/20.04.2010 a aparut Legea nr.69/2010 ( Legea responsabilitatii fiscal-bugetare)!! As vrea sa stiu de cand intra in vigoare aceasta lege! Daca stie cineva va rog un raspuns!
Multumesc fff mult!
De obicei este prevazut chiar in lege, undeva in dispozitii final si tranzitorii. Daca nu este prevazut (ceea ce nu ar fi posibil) de la data publicarii in monitorul oficial.
Goguvoinicu a scris:

BUNA ZIUA!
În MO nr.252/20.04.2010 a aparut Legea nr.69/2010 ( Legea responsabilitatii fiscal-bugetare)!! As vrea sa stiu de cand intra in vigoare aceasta lege! Daca stie cineva va rog un raspuns!
Multumesc fff mult

23 aprilie 2010, conform art 78 din Constitutia Romaniei

Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

.
orca, utilizator
Legea nr. 69/2010 a intrat in vigoare in 23.04.2010.
Multumesc ptr raspunsuri!!
O alta problema: desi eu inteleg din textul legii ca ea se aplica tuturor institutiilor publice fie centrale fie locale, am colegi care sustin ca aceasta lege nu se aplica in administratia locala(consilii locale ș.a.)! Cum este???#-o
O zi minunata!
sunt prevederi care se aplica si la nivelul administratiei publice locale - art.2 din legea 69/2010.