avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... LEGEA RESPONSABILITATII FISCAL- BUGETARE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

LEGEA RESPONSABILITATII FISCAL- BUGETARE

BUNA ZIUA!
În MO nr.252/20.04.2010 a aparut Legea nr.69/2010 ( Legea responsabilitatii fiscal-bugetare)!! As vrea sa stiu de cand intra in vigoare aceasta lege! Daca stie cineva va rog un raspuns!
Multumesc fff mult!
Cel mai recent răspuns: alexandru andra , utilizator 15:44, 2 Mai 2010
De obicei este prevazut chiar in lege, undeva in dispozitii final si tranzitorii. Daca nu este prevazut (ceea ce nu ar fi posibil) de la data publicarii in monitorul oficial.
Goguvoinicu a scris:

BUNA ZIUA!
În MO nr.252/20.04.2010 a aparut Legea nr.69/2010 ( Legea responsabilitatii fiscal-bugetare)!! As vrea sa stiu de cand intra in vigoare aceasta lege! Daca stie cineva va rog un raspuns!
Multumesc fff mult


23 aprilie 2010, conform art 78 din Constitutia Romaniei

Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

.
Ultima modificare: Vineri, 23 Aprilie 2010
orca, utilizator
Legea nr. 69/2010 a intrat in vigoare in 23.04.2010.
Multumesc ptr raspunsuri!!
O alta problema: desi eu inteleg din textul legii ca ea se aplica tuturor institutiilor publice fie centrale fie locale, am colegi care sustin ca aceasta lege nu se aplica in administratia locala(consilii locale ș.a.)! Cum este???#-o
O zi minunata!
sunt prevederi care se aplica si la nivelul administratiei publice locale - art.2 din legea 69/2010.

Alte discuții în legătură

Avansare in treapta conform legii nr. 69/2010 lucic lucic am o cerere de avansare in treapta de salarizare inregistrata in data de 22.04.2010 la directia in care lucrez, iar la directorul general inregistrata si ... (vezi toată discuția)
Tehnica legislativa. la ce data intra in vigoare o lege republicata? ContSters61634 ContSters61634 Salut, Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o ... (vezi toată discuția)
Modificari legislatie ssm marianadavid marianadavid Modificarile facute prin Hotărârea Guvernului nr. 767/2016 au intrat deja in vigoare? Multumesc! (vezi toată discuția)