Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Tehnica legislativa. La ce data intra in vigoare o ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Tehnica legislativa. La ce data intra in vigoare o lege republicata?

Salut,
Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o divergență pe aceasta temă, la republicare făcându-se o renumerotare, actul cuprinzând toate modificările anterioare.

reproduc ce spune legea Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

aștept un răspuns argumentat Mulțumesc.

Ti-ai raspuns singur. Daca in textul legislativ este mentionata data intrarii in vigoare intrerea noii legi si abrogarea anterioarei se produc de la acea data. De exemplu: prezenta lege va intra in vigoare incepand cu data de 01.01.2011 chiar daca de la publicare pana la intrare in vigoare vor trece mai mult de 3 zile.
Daca in actul legislativ nu este indicata data intrarii in vigoarea aceasta intra la 3 zile de la publicare(republicare).
Vasile Mihaela, Consilier juridic
merci așa mă gândeam și eu
oricum republicările nu au specificat în text altă dată de intrare în vigoare, ele nu aduc modificări ci doar eventual renumerotează actul. Tocmai aceasta era problema și anume dacă în termenul acela de 3 zile de la data republicării referirile la temeiul legal se fac în baza art. sau literei din forma nerepublicată a legii sau din republicare. Să zicem că avem 3 litere a, b, c din care b era abrogat iar prin republicare litera c devine b.
Marrian a scris:

Salut,
Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o divergență pe aceasta temă, la republicare făcându-se o renumerotare, actul cuprinzând toate modificările anterioare.

reproduc ce spune legea Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

aștept un răspuns argumentat Mulțumesc.

unde-i treaba asta...ori eu sunt in urma ori aiuresti...

dupa stiinta mea legile intra in vigoare la data publicarii in MO sau la data prevazuta in lege..
ce termen de 3 zile????

7. Modalităţile de intrare în vigoare a normelor de drept naţionale

Legile şi ordonanţele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare le 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor.
Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotărârile Guvernului, actele normative ale autorităţilor administrative autonome, precum şi ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de organele publice centrale de specialitate intră în vigoare de la data publicării lor în Monitorul Oficial al României, Partea I.

[ link extern ]
eucivilavocat a scris:

Marrian a scris:

Salut,
Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o divergență pe aceasta temă, la republicare făcându-se o renumerotare, actul cuprinzând toate modificările anterioare.

reproduc ce spune legea Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

aștept un răspuns argumentat Mulțumesc.

unde-i treaba asta...ori eu sunt in urma ori aiuresti...

dupa stiinta mea legile intra in vigoare la data publicarii in MO sau la data prevazuta in lege..
ce termen de 3 zile????

Constitutia Romaniei
Art. 78 Intrarea în vigoare a legii
Legea se publica în Monitorul Oficial al României si intra în vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta în textul ei.

Legea nr.24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative
Art. 12
(1) Legile si ordonantele emise de Guvern in baza unei legi speciale de abilitare intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sau la o data ulterioara prevazuta in textul lor. Termenul de 3 zile se calculeaza pe zile calendaristice, incepand cu data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, si expira la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
.....