Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... predare-primire gestiune materiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

predare-primire gestiune materiale

Buna ziua! Am o problema care trebuie rezolvata urgent si sper ca in acest spatiu sa pot gasi solutia pentru a o rezolva. Trebuie sa se faca predarea - primirea unei gestiuni, gestionarul fiind disponibilizat si nu vrea sa predea gestiunea motivand ca este in proces cu societatea. Cum se poate proceda in acest caz avand in vedere ca s-a constituit comisie de inventariere a gestiunii, respectiv de predare - primire a acesteia? Cu speranta ca voi primi un raspuns lamuritor, va multumesc anticipat.
HOTARIRE nr. 2230 din 8 decembrie 1969 privind gestionarea bunurilor materiale, art. 2 ,,In cazul in care gestionarul sau reprezentantul sau nu se prezinta la locul si timpul stabilit, predarea se face in numele gestionarului de catre un angajat desemnat in acest scop de conducatorul unitatii.
La predarea-primirea gestiunii participa un delegat din compartimentul de care tine gestiunea si un delegat din serviciul contabilitatii, care dau indrumarile necesare, controleaza si certifica exactitatea datelor inscrise in actele de predare-primire,,.