avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietate

dacac procesul verbal de receptie al casei a fost incheiat la o luna dupa casatorie, la un eventual divort cu partaj, au ambii soti dreptul la cate 1/2 din casa?
Cel mai recent răspuns: ralu_2008 , utilizator 16:04, 23 Aprilie 2010
Nu.
na casa este bun propriu.
Nu deoarece imobilul a fost edificat anterior incheierii casatoriei cu contributia (probabil) exclusiva a unuia dintre cei doi soti, dobandind astfel caracter de bun propriu.
nu
Este foarte important momentul prevazut in contract la care se transfera dreptul de proprietate asupra casei . Detaliati putin problema. Cand a inceput constructia casei? Ati facut un contract de antrepriza sau de vanzare cumparare, adica s-a construit pe terenul dvs angajand un constructor in acest sens sau ati cumparat o casa care urma sa se construiasca pe terenul detinut de constructorul dezvoltator imobiliar, iar transferul proprietatii urma sa se faca dupa terminarea casei ? Din banii cui a fost platita constructia casei ?

Alte discuții în legătură

Receptie si intabulare constructie noua pclaudia13 pclaudia13 Buna ziua. In cazul in care eu ridic din banii parintilor, pe un teren cumparat de mine, o constructie pe care nu reusesc sa o finalizez pana la casatoria mea, ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa neconstruita inca dozer dozer Buna ziua, Sunt in cautarea unei case si am gasit urmatoarea oferta: Teren existent in proprietatea constructorului, care intentioneaza constructia unei ... (vezi toată discuția)
Se poate obtine cf pentru un apartament dintr-un imobil nou fara autorizatie de construire? PaulD91 PaulD91 Doresc sa cumpar un apartament intr-o zona centrala a unui oras. Constructia este 95% finalizata. Apartamentele inca nu au CF, dar constructorul spune ca ... (vezi toată discuția)