Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cat timp de la deces se poate face succesiunea? exista un termen maxim?
multumesc
Nu exista un termen maxim insa ar fi bine sa nu lasati la nesfarsit. In concret care e problema?
dezbaterea succesiunii se poate face oricand, acceptarea succesiunii (masura de siguranta pt a nu fi inlaturat /a de la mostenire) se face in 6 luni de la decesul autorului.
intreb pentru ca am auzit de la cineva ca in codul fiscal ar fi mentionat termenul de 2 ani. ..insa nu stiu unde exact trebuie sa caut, la ce articol
multumesc
termenul asta de 2 ani se refera la taxe nu la dezbaterea mostenirii
Exista un termen de 6 luni in care trebuie sa optez: vreau (accept) sau nu vreau mostenirea (renunta la ea).
Daca am intrat pe usa notarului si am zis vreau = am dat declaratie de acceptare a mostenirii si am toate actele, nu ma cert cu nimeni ...etc, etc...atunci capat repede certificatul de mostenitor si nu datorez statului nici un ban.
Daca mostenitorii se cearta....atunci se suspenda procedura, ajung in instanta, .....daca se impaca si revin .... se deschide iar procedura...si uite asa trec vreo doi ani de la data mortii...atunci datorez statului 1% din valoarea masei succesorale potrivit art 77 indice 1 alin 3 Cod Fiscal.
Cei care inca nu s-au apucat de chestia asta si deja au mai mult de doi ani de la data mortii celui a carui mostenire o vor.....trebuie sa puna deja banu deoparte si pentru stat.... E suficient de clar?