Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Citatie privind dizolvarea SC, cum sa procedez?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Citatie privind dizolvarea SC, cum sa procedez?

Rugamintea mea este sa ma sfatuiti in legatura cu ceea ce trebuie sa fac in situatia in care sunt asociat unic din 2008 (societatea a fost infiintata in 2001 iar ultima data a avut profit in 2007). Nu are nici un fel de datorii sau alte complicatii.
Lipsesc niste bilanturi pe 2006-2007, iar eu chiar imi doresc sa scap de aceasta SC. si tocmai am primit citatie de la tribunal.
Cum e cel mai bine sa procedez in acest caz, ce pasi sa urmez?

Va multumesc anticipat!
Faceti o intimpinarea in care sa aratati ca sunteti de acord cu dizolvarea insa trebuie sa vedeti daca totul este in regula referitor la obligatiile societatii
In situatia in care se depun bilanturile pe anii precedenti la registrul Comertului si se face dovada depunerii lor, instanta va respinge cererea ca lipsita de obiect.
Daca nu indepliniti aceasta obligatie, instanta va dispune dizolvarea societatii, insa veti raspunde pentru datoriile neplatite catre institutiile statului, care va pot urmari in vederea recuperarii lor.
Nu are nici un fel de datorii sau alte complicatii.
Lipsesc niste bilanturi pe 2006-2007, iar eu chiar imi doresc sa scap de aceasta SC. si tocmai am primit citatie de la tribunal.
Cum e cel mai bine sa procedez in acest caz, ce pasi sa urmez?

Daca nu faceti nimic soc se va dizolva !
Atentie scapati de soc in momentul in care acesta se radiaza !
dizolvarea este prima etapa !
Buna ziua .
Daca intr-adevar firma nu are datorii la stat sau alte datorii ,dupa obtinerea unui certificat fiscal de la fisc precum ca nu aveti datorii,si in baza unuei balante complete la zi si unui bilant de lichidare, firma se radiaza fara numire de lichidator,din oficiu.
Daca aveti datorii si nu la achitati din proprie initiativa, vi se numeste un lichidator pentru a duce afacerea la bun sfarsit conform Legii 85/2006..
Nu depuneti bilanturile si societatea se va dizolva.