Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neachitare rate imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neachitare rate imprumut

Buna ziua. Sotul meu are contractat un credit dinainte de casatorie, fara ipoteca si fara garanti. In situatia in care a ramas somer si nu mai putem achita ratele la imprumut, banca poate cere executarea silita a bunurilor detinute de mine dinainte de casatorie? Sotul nu are proprietati care ar putea fi executate. Va multumesc.
bunurile dvs obtinute inainte de casatorie si venituirile dvs salariale sau de alta natura nu pot fi urmarite sau executate silit fiind bunuri proprii. In ceea ce priveste bunurile comune situatia sta umpic altfel, adica banca poate solicita partajarea bunurilor comune si sa execute silit doar partea sotului dvs, desigur cand sotul isi va gasi un job, ar putea sa ii faca poprire pe salariu ... astea sunt sansele, in cazul in care nu reuseste sa plateasca creditul.
sa incerce la banca o restructurare de credit sau sa plateasca cat de putin ca sa evite situatiile neplacute :sorry: