Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare bibliotecar

Buna ziua
intrebarea mea ar fi daca cineva cu studii superioare in teologie-asistenta sociala este incadrat legal ca bibliotecar cu studii superioare la o biblioteca publica?
care sunt legile care se aplica in aceasta situatie?
Va multumesc.
Funcţiile de bibliotecar sau funcţiile asimilate acestora pot fi ocupate pe perioadă nedeterminată de către:
a. absolvenţi cu examen de diplomă ai unei instituţii de învăţământ cu profil biblioteconomie;
b. absolvenţi ai altor forme de învăţământ, liceal sau universitar, dar care în timpul şcolarizării au studiat discipline de profil din domeniul biblioteconomiei;
c. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei de învăţământ,
dacă aceştia au urmat şi studii postuniversitare sau postliceale de
biblioteconomie în instituţii de învăţământ acreditate de Ministerul Educaţiei şi
Cercetării.
d. persoane cu studii medii sau superioare de alt profil, cu obligaţia de a urma, într-o perioadă de până la maximum 2 ani, una dintre formele de pregătire
profesională prevăzute de lege;
e. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei absolvite, dacă au funcţionat ca bibliotecari într-o bibliotecă cel puţin 5 ani înainte de apariţia
Legii nr. 128/1997.
Buna ziua!
Bine, postul poate fi ocupat si cu alte studii, dar daca studiile ei sunt de alt profil, nu ar trebui sa fie incadrat cu studii medii?Este corect incadrat cu studii superioare?