Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bibliotecar

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea situatie:
-o persoana absolventa a Facultatii de Litere (licenta+masterat) urmeaza un curs de bibliotecar studii medii.
Va avea persoana respectiva dreptul sa candideze, fara probleme, pentru posturi de bibliotecar studii superioare? Urmand , desigur, ca in cazul promovarii unui concurs sa fie incadrata ca bibliotecar studii superioare.
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!
Legea nr.1/2011
art.250
Pentru ocuparea funcțiilor didactice auxiliare trebuie îndeplinite următoarele condiții de studii:
a) pentru funcția de bibliotecar, de documentarist și de redactor - absolvirea, cu examen de diplomă, a unei instituții de învățământ, secția de biblioteconomie, sau a altor instituții de învățământ ai căror absolvenți au studiat în timpul școlarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa funcția de bibliotecar, de documentarist sau de redactor și absolvenți ai învățământului postliceal sau liceal cu diplomă în domeniu/absolvirea cu examen de diplomă a unei instituții de învățământ, secția de biblioteconomie, sau a altor instituții de învățământ ai căror absolvenți au studiat în timpul școlarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa funcția de bibliotecar, de documentarist sau de redactor și alți absolvenți ai învățământului superior, postliceal sau liceal cu diplomă, pe perioadă determinată, dacă au urmat un curs de inițiere în domeniu;
....

In speta, puteti participa la concurs.
Multumesc pentru raspuns.