avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA import India
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

import India

Buna ziua,

Am avut un import din India, cu vama in Rotterdem.
Trebuie sa platim TVA-ul si sa declaram importul, sau ?
Cel mai recent răspuns: mimiz , utilizator 19:54, 29 Aprilie 2010
Buna ziua
cateva intrebari:
- a-ti facut deja import definitiv in Rotterdam?
- daca se poate puteti cere sa faceti tranzit la Punctul Vamal de care apartineti, v-ar fi mai usor d.p.d.v. TVA.
Buna

Am facut import definitiv in Rotterdam.
Ce mai avem de facut ?
Buna ziua

Am inteles ca a-ti facut import definitiv in Rotterdam, a-ti platit TVA 19 %, conform procentului de tva din tara respectiva. Din p.d.v. vamal, taxele vamale au fost platite si virate la bugetul comunitar, iar TVA-ul , normal trebuia platit aici in Romania. Va rog sa va uitati pe declaratia vamala de import , si la calcule trebuie sa aveti ceva notat cu B00 (TVA) si A00 (taxe vamale).
O sa verific.
Va multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tva platesc pentru a devama un utilaj? Ciobanu_Mihaela Ciobanu_Mihaela Avand o firma platitoare de TVA, doresc sa achizitionez din Rep. Moldova un utilaj pentru fabricarea unor materiale de constructii. As vrea sa stiu care este ... (vezi toată discuția)
Care sunt taxele vamale de plătit, tva-ul daca importam textile direct din turcia Texline Texline Bună ziua! De curând ne am deschis o firma(SRL neplatitor de TVA ), de materiale textile. Momentan nu facem import. Le reluam de aici din România en-gros ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale Augustin.dinu Augustin.dinu Buna Ziua. Am comandat de pe in site din Ro o pereche de adidasi care vin din Uk. la cateva zile am primit email de la DHL cu cateva documente ce trebuiau ... (vezi toată discuția)