Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA import India
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

import India

Buna ziua,

Am avut un import din India, cu vama in Rotterdem.
Trebuie sa platim TVA-ul si sa declaram importul, sau ?
Buna ziua
cateva intrebari:
- a-ti facut deja import definitiv in Rotterdam?
- daca se poate puteti cere sa faceti tranzit la Punctul Vamal de care apartineti, v-ar fi mai usor d.p.d.v. TVA.
Buna

Am facut import definitiv in Rotterdam.
Ce mai avem de facut ?
Buna ziua

Am inteles ca a-ti facut import definitiv in Rotterdam, a-ti platit TVA 19 %, conform procentului de tva din tara respectiva. Din p.d.v. vamal, taxele vamale au fost platite si virate la bugetul comunitar, iar TVA-ul , normal trebuia platit aici in Romania. Va rog sa va uitati pe declaratia vamala de import , si la calcule trebuie sa aveti ceva notat cu B00 (TVA) si A00 (taxe vamale).
O sa verific.
Va multumesc mult.