Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Vreau sa stiu si eu va rog,cati bani va trebui sa dau ca pensie alimentara,la un singur copil, la un venit de 560 net pe luna?Care este procentul la aceasta suma? Si daca mai trebuie sa dau si alti bani,in cazul in care fiul meu este handicapat.....incadrat la handicap accentuat? Daca da....pe langa pensie alimentara,cat mai trebuie sa scot din buzunar?
Art. 94 C.fam.
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la 1/4 din castigul sau din munca pentru un copil,1/3 pentru doi copii si 1/2 pentru trei sau mai multi copii.
1/4 din 560 lei=140 lei.
Procentul este de 25% din venitul net lunar realizat de dvs.Legal la alte sume de bani nu puteti fi obligat, doar daca dvs. doriti sa-l ajutati mai mult decat cu suma stabilita de lege.