avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa mijloace fixe

As dori sa completez fise pentru mijloacele fixe si as dori sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele raspunsuri:
1) in cat timp se amortizeaza geamurile termopan si care este codul de clasificare a acestui mijloc fix?
2) in cat timp se amortizeaza calculator birou (laptop) si care este codul de clasificare ?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: LIUTA , utilizator 16:58, 21 Iunie 2010
pentru Laptop..
Aparatura de birotica- cod 3.2

3.2.4 - Alta aparatura birotica neregasita in cadrul subgrupei 3.2.
durat normala de functionare 3-5 ani
Termopanul majoreaza valoarea cladirii. Daca imobilul este proprietatea societatii, atunci i se recalculeaza amortizarea. Daca nu, termopanul este considerat investitie si se amortizeaza pe durata contractului de inchiriere sau comodat.

Pentru laptop v-a raspuns d-na Iulia. E suficient 3 ani.
229 e gresit tare??...azi am inregistrat ...amortizare 2 ani ....
am gresit ??
multumesc
Nu e gresit, si eu tot codul asta il folosesc, laptopul e un calculator
grupa 2.2.9.Calculatoare electronice si echipamente periferice. durata 2-4 ani, stati linistita e f. bine 2 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare cod clasificare blindu blindu Societatea noastra a achizitionat un distrugator de documente in valoare de 47.532,72 lei, distrugator incadrat la codul de clasificare 3.24 \\"alta aparatura ... (vezi toată discuția)
Amortizare laptop bubby bubby pentru achizitionarea unui laptop in valoare totala ( cu TVA) 2.799,90 lei , va rog sa-mi spuneti pe cati ani se poate face calculul amortizarii . ... (vezi toată discuția)
Amortizare aparat foto (pfa) Soonia Soonia Buna ziua. Sunt confuza legat de amortizarea mijloacelor fixe la PFA (sunt neplatitor TVA). Am cumparat in decembrie 2011 un aparat foto (in profilul meu de ... (vezi toată discuția)