Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa mijloace fixe

As dori sa completez fise pentru mijloacele fixe si as dori sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele raspunsuri:
1) in cat timp se amortizeaza geamurile termopan si care este codul de clasificare a acestui mijloc fix?
2) in cat timp se amortizeaza calculator birou (laptop) si care este codul de clasificare ?
Va multumesc anticipat !
pentru Laptop..
Aparatura de birotica- cod 3.2

3.2.4 - Alta aparatura birotica neregasita in cadrul subgrupei 3.2.
durat normala de functionare 3-5 ani
Termopanul majoreaza valoarea cladirii. Daca imobilul este proprietatea societatii, atunci i se recalculeaza amortizarea. Daca nu, termopanul este considerat investitie si se amortizeaza pe durata contractului de inchiriere sau comodat.

Pentru laptop v-a raspuns d-na Iulia. E suficient 3 ani.
229 e gresit tare??...azi am inregistrat ...amortizare 2 ani ....
am gresit ??
multumesc
Nu e gresit, si eu tot codul asta il folosesc, laptopul e un calculator
grupa 2.2.9.Calculatoare electronice si echipamente periferice. durata 2-4 ani, stati linistita e f. bine 2 ani