Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza dosar

Buna ziua,
Am o mare problema:
-in data de 19.04.2010 am depus la o banca o cerere de refinantare a unui credit ipotecar contractat la BCR acum 5 ani.
Cererea este tot pentru un credit ipotecar, in aceleasi conditii adica EURO dar pe o perioada mai scurta si in conditii mai avantajoase decat la BCR.
De ceva timp am aflat ca banca la care imi refinantez creditul a modificat conditiile de creditare incepand cu 21.04.2010, astfel:
-a micsorat dobanda cu 0.3% (fata de cel la care era in momentul in care eu am depus cererea de credit)
- a micsorat comisionul de acordare cu 0.5% (fata de cel la care era in momentul in care eu am depus cererea de credit)
Intrebare: mie de ce nu mi se pot aplica aceste modificari, in conditiile in care nu am semnat nici un contract cu banca, pentru ca dosarul meu este in curs de analiza si mai ales ca evaluarea imobilului s-a facut abia vineri 23.04.2010, urmand ca astazi cei de la banca refinantatoare sa primeasca raportul de la evaluator?
Personalul de la banca imi spune ca eu am aplicat cu 2 zile mai devreme, "ghinionul meu" ......asa ca nu beneficiez de aceste modificari!!
Si apoi ma gandesc .....daca dobanda crestea fff mult???...nici de aceste modificari "nu beneficiam"??:O
In asteptarea unui raspuns si cu multumiri, Dana C.
O prima solutie ar fi sa sesizati OPC - protectia consumatorului.
Cand mai mergeti la banca luati cu dvs si Codul consumatorului(il gasiti si pe internet) si acolovedeti cate drepturi aveti dvs si cate obligatii are banca.