Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recursul sentintei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recursul sentintei penale

Dupa ce s-a dat o sentinta penala ex: Curttea de Apel Alba, unde anume se face recursul?
Recursul il depuneti la Curtea de apel Alba.De acolo pleaca impreuna cu dosarul la ICCJ
daca sentinta a fost judecata in apel la o curte de apel atunci recursul se face la inalta curte de casatie si justitie dar se depune la acea curte de apel.
atentie sa faceti diferenta dintre apel si recurs ca daca sentinta a fost data de judecatorie,atacata cu apel la tribunal si cu recurs la curte de apel ,la curte ramane definitiva si nu mai aveti la indemana decat caile extraordinare de atac.
succes
Daca ati preciza exact obiectul dosarului dvs. veti primi detalii exacte, intrebarea dvs. este una generala.Detaliile imi sunt necesare tocmai pentru a va lamuri daca mai aveti recurs sau nu pentru ca in functie de obiectul dosarului caile de atac sunt diferite.
Recursul il depuneti la Curtea de Apel.
Judecata recursului va avea loc la Instanta Suprema.
Ar trebui sa precizati ce obiect a avut dosarul.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca sentinta poate fi recurata depuneti recursul la instanta a carei hotarare o atacati (C.A. Alba Iulia)
Recursul va fi solutionat in complet de trei judecatori la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Se observa ca, probabil datorita calitatii persoanei, in caest caz exista doar doua grade de jurisdictie.