Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inalta Curte de Casatie si Justitie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Inalta Curte de Casatie si Justitie

buna ziua,
as dori sa fac un fel de memoriu pentru inalta curte de casatie si justitie in legatura cu o sentinta judecatoreasca primita si nepotrivita. v-as ruga daca ma puteti ajuta cu un model de memoriu pentru acest lucru cat mai repede.
va multumesc :(
nu va foloseste la nimic. daca aveti cai de atac ordinare, atunci exercitati-le. daca sentinta este irevocabila / definitiva, verificati daca sunt potrivite caile extraordinare de atac - contestatia, revizuirea.
orice alta procedura este inadmisbila si nici nu va fi bagata inseama deoarece legea nu prevede alte cai de modificare a unei sentinte judecatoresti.
nu, sentinta nu este definitiva, este prima sentinta, pe care am atacat-o cu apel la curtea de apel. cu toate acestea as dori sa fac si un memoriu catre inalta curte pentru a se putea lua in considerare si a se citi dosarul. va multumesc
daca ati atacat-o cu apel, inseamna ca exista un proces pe rol la Curtea de Apel inca nesolutionat. am inteles corect?
Nu sunt admise astfel de memorii, in primul rand la instante nu se fac memorii si ICCJ nu are autoritatea sa dispuna astfel de masuri.
da, este pe rol un procesul