Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... de ce nu putem parasi tara daca tatal are program de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

de ce nu putem parasi tara daca tatal are program de vizita?

Buna ziua,

am vazut peste tot ideea ca daca ai decizie definitiva si irevocabila poti parasi tara. Daca insa tatal are drept de vizita, nu poti parasi tara. Ma refer la mutatul efectiv in alta tara. De ce? Daca este spre binele copilului sa plece intr-o tara in care conditiile sunt considerabil mai bune, ce lege incalca mama? Nu interizce tatalui dreptul la vizita, ci isi schimba domiciliul. A, ca tatal poate deschide o noua actiune, pentru modificarea programului de vizita sau pentru a-si exprima nemultumirea fata de aceasta mutare, da. E posibil. Insa de ce iti poti muta domiciliul dintr-un oras in altul, si nu dintr-o tara in alta? Vreau sa stiu ce lege mai exact se incalca? Tatal daca doreste poate veni sa viziteze copilul. Dei sunt convinsa ca majoritatea mamelor care iau decizia sa se mute in alta tara impreuna cu minorii , sunt in situatia in care tatal nu si-a mai facut simtita prezenta ani buni si mnorul probabil nici nu mai stie cum arata tatal.
Legislatia prevede ca trebuie acordul tatalui pentru ca minorul sa paraseasca tara
Puteti va rog sa imi spuneti exact care articol din lege? Eu pot calatori lobera impreuna cu minorul. De ce nu ma pot stabili in alta tara fara acordul lui? Unde mai exact este specificat acest lucru? Multumesc!
Nu va interzice nimeni sa va mutati cu minorul.
Dar daca exista stabilit un program de vizita si tatal doreste sa fie respectat, in cazul in care nu se respecta, ii poate face mamei plangere penala pt infractiunea de nerespectare a hotararilor judecatoresti. Nu face alta actiune in civil, are la indemana plangerea penala. Asta e singura problema.
Daca un parinte decide sa se mute cu minorul din tara, ar fi de preferat pt el sa cada la o intelegere amiabila cu celalalt parinte, sau sa vina cu minorul la vizita in Romania, sau sa ii permita parintelui vizite in tara respectiva.

Aceasta discutie nu isi are sensul atunci cand tatal nu doreste sa isi exercite dreptul de vizita, dupa cum spuneti. Daca el nu interprinde nimic in acest sens, sa fie sanatos.
salageanvasilica a scris:

Legislatia prevede ca trebuie acordul tatalui pentru ca minorul sa paraseasca tara

Legislatia nu prevede ca trebuie acordul tatalui sa paraseasca tara, altfel eu nu as fi putut iesi cu minorul din tara de atatea ori.
rareori amabasedele ca sa dea viza(in tarile unde e cazul) cer pe langa hotararea def si irevocabila, inclusiv acordul tatalui, cred ca si din cauza aspectelor ce tin de programul de vizita.

cristinica, daca nu se respecta programul de vizita al tatalui iar mama i-l incalca, tinand copilul la cateva mii de kilometri, aceasta inseamna o fapta penala si mamica da de rau prin nerespectarea unei hotarari judecatoresti.
in acest caz, pt ca mama sa nu fie acuzata de incalcarea hotararii, are obligatia sa-i inlesneasca vederea minorului cu tatal si atunci singura varianta ar fi ca mamica la 2-3 saptamani sa aduca minorul in tara...si uite asa se demonstreaza ca nu este suficient sa ai o hotarare def si irevocabila, daca nu ai si acordul notarial al tatalui, cand il scoti din tara pe copil, pe perioada nedeterminata.

av.m.vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat