avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emigrare Canada
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emigrare Canada

sunt divortata si am o fetita in varsta de doi ani si cinci luni,care mi-a fost incredintata prin hotarare judecatoresca imediat dupa nastere.as dori sa emigrez in canada impreuna cu prietenul meu actual,dar nu stiu daca pot imi pot lua si copilul fara procura din partea tatalui,care sunt convinsa ca nu ar fi de acord.imi puteti si mie ce pot face in aceasta situatie,unde si cui trebuie sa ma adresez?va multumesc
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 19:59, 7 Septembrie 2010
opinia mea este ca veti avea nevoie de acordul tatalui. insa cel mai sigur e sa intrebati la ambasada canadei.
L 248/2005 privind libera circulatie a romanilor…
Art. 30 al 1 lit c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

Dv puteti hotari unde ii stabiliti minorului domiciliu, pentru ca domiciliul dv este si al lui...

Aceasta nu inseamna, insa, ca puteti ignora dreptul la vizita al tatalui - daca a fost decis prin hotararea judecatoreasca...
Interesul copilului primeaza, e adevarat... dar...

Apoi, probabil ca stiti: canadienii prefera cuplurile casatorite... cand e vorba sa primeasca straini...
Ultima modificare: Vineri, 6 August 2010
trope_doi, utilizator
trope_doi a scris:

L 248/2005 privind libera circulatie a romanilor…
Art. 30 al 1 lit c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau,
Dv puteti hotari unde ii stabiliti minorului domiciliu, pentru ca domiciliul dv este si al lui...
Interesul copilului primeaza, e adevarat... dar...
Apoi, probabil ca stiti: canadienii prefera cuplurile casatorite... cand e vorba sa primeasca straini...

Diana, Legea aceea cu titlu idiot nu a abrogat art. 43 Cod fam si cred ca trebuie facuta o distinctie intre chestiuni diferite. E una sa calatoresti cu copilul tau minor si cu totul alta sa ii stabilesti domiciliul in alta parte.

Părintele divorţat, căruia nu i s-a încredinţat copilul, păstrează dreptul de a avea legături personale cu acesta, precum şi de a veghea la creşterea, educarea, învăţătura şi pregătirea lui profesională.

Mai poate celalalt parinte sa exercite in mod real si efectiv acest drept? Este in interesul minorului sa nu mai aiba legaturi aproape deloc cu unul din parinti?
Cand e vorba despre interesul minorului nu cred ca exista "dar ..."
Sigur ca situatia este complicata iar solutiile nu sunt simple deloc insa asta nu inseamna ca parintele caruia i s-a incredintat minorul poate lua orice hotarare cu privire la copilul sau ca si cand ar fi stapanul acestuia. Canada pare o optiune minunata pentru a emigra (apropos, nu stiam ca le place sa primeasca cupluri) insa orice copil are nevoie de parinti. De ambii parinti.
Da, canadienii prefera cuplurile casatorite (e un “plus” la dosar) – daca cei doi nu sunt casatoriti ar trebui sa faca dovada ca au “gospodarit impreuna” cel putin doi ani (daca imi amintesc bine nr-ul de ani). Aceasta in cazul in care depun cererea impreuna (ca si cuplu) – pentru ca pot depune cereri (si) separat…

Ar fi interesant sa isi fi schimbat criteriile...
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 August 2010
ContSters20980, utilizator
andre0283 a scris:

sunt divortata si am o fetita in varsta de doi ani si cinci luni,care mi-a fost incredintata prin hotarare judecatoresca imediat dupa nastere.as dori sa emigrez in canada impreuna cu prietenul meu actual,dar nu stiu daca pot imi pot lua si copilul fara procura din partea tatalui,care sunt convinsa ca nu ar fi de acord.imi puteti si mie ce pot face in aceasta situatie,unde si cui trebuie sa ma adresez?va multumesc



Daca tatal copilului nu este de acord cu emigrarea acestuia atunci minorul nu va primi viza din partea autoritatilor canadiene. Acordul tatalui trebui dat in mod clar pentru emigrarea minorului si este un document pe care-l solicita Canada din punctul de vedere al legislatiei acestei tari. In acest context putem spune ca decizia de incredintare a minorului nu va foloseste prea mult.

Alte discuții în legătură

De ce nu putem parasi tara daca tatal are program de vizita? cristinica11 cristinica11 Buna ziua, am vazut peste tot ideea ca daca ai decizie definitiva si irevocabila poti parasi tara. Daca insa tatal are drept de vizita, nu poti parasi ... (vezi toată discuția)
Declaratie notariala tata pt vacanta copil in canada ramonel80 ramonel80 Buna ziua! Am un copil de 11 ani, care imi e incredintat spre crestere si educare prin decizie judecatoreasca definitiva si irevocabila (nu am fost ... (vezi toată discuția)
Dovada legala de custodie naturereach naturereach Anul acesta am aplicat, impreuna cu tatal meu pentru rezidenta canadiana. Am facut o cerere la notar cum ca maica-mea e de acord sa aplic impreuna cu tatal ... (vezi toată discuția)