avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emigrare cu copil minor incredintat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emigrare cu copil minor incredintat

sunt divortata si prin sentinta definitiva si irevocabila mi s-a incredintat minorul de 4 anisori.intrebarea mea este daca pt a pleca in sua definitiv cu minorul care mi-a fost incredintat,am nevoie de acordul tatalui copilului??va rog sa ma ajutati
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:46, 14 Aprilie 2011
Daca minora a fost incredintata spre crestere si ingrijire mamei prin hotarare judecatoreasca , mama n-are nevoie de acordul tatalui ca sa o scoata din tara; o poate duce si creste oriunde doreste, cu conditia sa anunte tatal

in UE nu mai este nevoie de acordul celuilalt

Legea 248/2005 articolului 2 alin. 2

.........Condiţiile de călătorie în străinătate pentru minorii, cetăţeni români


Politistii de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:

..................

b) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta
- numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;
- fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor:
- face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau
- face dovada decesului celuilalt parinte.



Ultima modificare: Joi, 14 Aprilie 2011
ContSters82289, utilizator
pt emigrare am nevoie si de viza,nu este suficient doar pasaportul.printre actele pt obtinerii vizei,am sau nu nevoie de acordul tatalui?
(nu stiu daca tot dvs v-am raspuns mai devreme)
aveti nevoie de acordul tatalui cand depuneti dosarul de emigrare. daca tatal nu vrea sa va dea acest acord, va trebui sa va adresati instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)
Doresc sa plec din tara cu copiii Lili Sina Lili Sina Sunt o mama, in care Curtea de Apel Timisoara imi incredinteaza spre crestere si educare cei doi copii (17 si 12 ani), decizia fiind irevocabila, fara ca in ... (vezi toată discuția)
Plecare din tara cu copilul aflat in custodie mr_bachus mr_bachus O mama care a obtinut custodia copilului in urma unui divort, poate plaeca in strainatate intr-o tara membra a Uniunii Europene impreuna cu acesta, fara ... (vezi toată discuția)