Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emigrare cu copil minor incredintat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emigrare cu copil minor incredintat

sunt divortata si prin sentinta definitiva si irevocabila mi s-a incredintat minorul de 4 anisori.intrebarea mea este daca pt a pleca in sua definitiv cu minorul care mi-a fost incredintat,am nevoie de acordul tatalui copilului??va rog sa ma ajutati
Daca minora a fost incredintata spre crestere si ingrijire mamei prin hotarare judecatoreasca , mama n-are nevoie de acordul tatalui ca sa o scoata din tara; o poate duce si creste oriunde doreste, cu conditia sa anunte tatal

in UE nu mai este nevoie de acordul celuilalt

Legea 248/2005 articolului 2 alin. 2

.........Condiţiile de călătorie în străinătate pentru minorii, cetăţeni români

Politistii de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:

b) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta
- numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;
- fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor:
- face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau
- face dovada decesului celuilalt parinte.

ContSters82289, utilizator
pt emigrare am nevoie si de viza,nu este suficient doar pasaportul.printre actele pt obtinerii vizei,am sau nu nevoie de acordul tatalui?
(nu stiu daca tot dvs v-am raspuns mai devreme)
aveti nevoie de acordul tatalui cand depuneti dosarul de emigrare. daca tatal nu vrea sa va dea acest acord, va trebui sa va adresati instantei de judecata.