Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contestare decizie pensionare sau recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contestare decizie pensionare sau recalculare pensie

Buna ziua. Se mai poate face ceva daca nu am atacat decizia de pensionare in termenul de 45 de zile? tatal meu fost incadrat ca sudor din 1960-1969 apoi ca CTC sudor pana in 1995 si i s-a dat grupa II desi el considera ca avea dreptul la grupa II,din cauza toxicitatii si a conditiilor grele de munca.decizia a primit-o anul trecut in aprilie dar a neglijat sa se intereseze.va rog mult ajutati-ne cu un raspuns.multumesc anticipat.
ANA001 a scris:
Se mai poate face ceva daca nu am atacat decizia de pensionare in termenul de 45 de zile?

Nu se mai poate face nimic, decizia de pensie nu mai poate fi contestata.
tatal meu fost incadrat ca sudor din 1960-1969 apoi ca CTC sudor pana in 1995 si i s-a dat grupa II desi el considera ca avea dreptul la grupa II,

Vreti sa spuneti ca "avea dreptul la grupa I". Incadrarea in grupe de munca nu are legatura cu decizia de pensie, ci cu fostii angajatori.
din cauza toxicitatii si a conditiilor grele de munca.

Pentru toxicitate si conditii grele de munca se acorda sporuri, nu neaparat grupa I de munca.

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Daca ar da tatal meu in judecata uzina faur unde a lucrat ca sudor si sudor CTC, s-ar putea sa obtina grupa I? el ar vrea si un spor de fidelitate ca a lucrat 30 ani neintrerupti acolo. a incercat sa discute la uzina dar s-a lovit de indiferenta si amanari.un coleg de-al lui i-a zis ca a castigat in instanta grupa I.se poate asa ceva?cam in ce ar consta un astfel de proces,ce probe ar trebui sa aduca?
ANA001 a scris:
Daca ar da tatal meu in judecata uzina X unde a lucrat ca sudor si sudor CTC, s-ar putea sa obtina grupa I?

Eu zic ca nu ar castiga un astfel de litigiu, dar nimic nu este imposibil. Incadrarea in grupe de munca se facea anual de catre conducerea unitatilor, ultimul act normativ care a reglementat aceasta fiind Ordinul nr. 50/1990.

Sporul de fidelitate ar fi trebuit inscris in carnetul de munca, este considerat spor cu caracter permanent. Nu stiu cum l-ar putea obtine acum, daca nu l-a primit niciodata.
Gabriela Pintea, Consilier juridic