Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum trebuie sa procedez daca o parte din colectiv a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum trebuie sa procedez daca o parte din colectiv a obtinut grupa II de munca iar eu nu?

Am 59 ( 9 VI 1953) si 39 ani si 10 luni , as dori sa ies la pensie anticipat si stiu ca grupa II ma poate ajuta . O parte dintre colegi mei au beneficiaza de grupa in aceleasi conditi de munca , am lucrat in uzina la prelucrari mecanice , folosind utilaje grele , mediu toxic . Uzina privatizanduse si schimbindusi sediu nu stiu unde sa ma adresez ca sa beneficiez de grupa .
1. Daca nu aveti inregistrat in carnetul de munca perioada in care ati lucrat in gr.a II-a de munca inseamna ca nu ati fost pe listele anuale cu persoanele care au lucrat in grupe superioare de munca.

2. Chiar daca ati lucrat mai multi in acelasi spatiu este posibil ca unii sa nu fi beneficiat de grupe superioare de munca.

3. Interesati-va la Arhivele Nationale unde ati putea sa gasiti arhiva de personal a firmei respective.