Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in cartea funciara

Buna ziua,
In cazul in care am o hot.jud.de atribuire a unui imobil si nu am nici un alt act de proprietate al imobilului cum pot sa fac inscrierea in CF?
Cei de la ANCPI imi cer un act translativ sau un act constitutiv. In cazul de fata pot scoate de la primarie ceva care m-ar putea ajuta la ANCPI sau care este procedura ce trebuie urmata in vederea inscrierii in CF?
Intr-adevar, o hotarare judecatoreasca nu poate constitui titlu de proprietate, trebuie sa urmariti sa vedeti ce anume a stat la baza acelei hotarari judecatoresti, pt ca o hotarare judecatoreasca constata intr-un asemenea caz ceea ce deja exista. Nasterea dreptului de proprietate a avut loc anterior emiterii hotararii printr-un act constitutiv sau translativ de drept de proprietate. Trebuie vazute actele ce au stat la baza hotararii judecatoresti.
In primul rand ce fel de "atribuire" instituie in favoarea dvs. hotararea judecatoreasca de care pomeniti?
Daca este vorba de o atribuire in proprietate, iar hotararea este definitiva si irevocabila, atunci ea tine loc de act de proprietate.
Daca insa, este vorba de o atribuire in posesie (de ex.), atunci este cu totul altceva. Reveniti cu detalii, dar in principiu, o hotarare judecatoreasca ce stabileste drepul de proprietate, tine loc de act de proprietate, nefiind necesar un alt act. Chiar si o hotarare judecatoreasca in constatarea dreptului de proprietate are aceeasi putere.
Bogdan OLARU a scris:

Intr-adevar, o hotarare judecatoreasca nu poate constitui titlu de proprietate, trebuie sa urmariti sa vedeti ce anume a stat la baza acelei hotarari judecatoresti, pt ca o hotarare judecatoreasca constata intr-un asemenea caz ceea ce deja exista. Nasterea dreptului de proprietate a avut loc anterior emiterii hotararii printr-un act constitutiv sau translativ de drept de proprietate. Trebuie vazute actele ce au stat la baza hotararii judecatoresti.

Il intreb pe domnul avocat, ce alt act (titlu de proprietate), va prezenta cineva care va dobandi un imobil, prin hotarare judecatoreasca, in baza uzucapiunii?!? Sau o hotarare de partaj prin care un intreg apartament revine unuia dintre soti?! Nu tine loc de titlu?!
Revin si spun ca o hotarare judecatoreasca prin care se stabileste un drept de proprietate tine loc de titlu!
Este vorba despre o hot jud. de atribuire in urma unui partaj judiciar
Tocmai explicita nu ati fost nici acum (nu ati spus ce fel de partaj/divort, succesoral etc. si nici ce fel de bun imobil B-) :D), dar in cazul dvs. hotararea judecatoreasca este actul translativ de proprietate, fiind necesare insa si acele acte care individualizeaza si identifica bunul. Daca hotararea judecatoreasca face asta si indica in baza caror acte o face, atunci va trebui sa alaturati acele acte numai pentru respectiva identificare si individualizare si constatarea acestora in conformitate cu hotararea judecatoreasca. Titlul dvs. de proprietate il constituie insa chiar hotararea.