Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in cartea funciara

Buna ziua,
In cazul in care am o hot.jud.de atribuire a unui imobil si nu am nici un alt act de proprietate al imobilului cum pot sa fac inscrierea in CF?
Cei de la ANCPI imi cer un act translativ sau un act constitutiv. In cazul de fata pot scoate de la primarie ceva care m-ar putea ajuta la ANCPI sau care este procedura ce trebuie urmata in vederea inscrierii in CF?
Este vorba de o mostenire care a fost atribuita in urma unui partaj judiciar in care erau implicati mai multi mostenitori. Mostenirea este compusa dintr-o casa cu teren.
In instanta nu s-au cerut acte de proprietate decat de la primarie
va trebuie actul constitutiv sau translativ de proprietate, care impreuna cu hot de partaj constituie actele dvs de proprietate...
partajul e declarativ..:pleasantry:
Am discutat cu juristul de la OCPI si mi-a zis ca in cazul in care nu am nici un act constitutiv sau translativ trebuie sa fac o actiune in instanta prin care sa cer stabilirea dreptului de proprietate in baza sentintei din partajul judiciar.
Nu stiu cum sa formulez aceasta actiune in instanta,.