Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe venit - cetatean strain
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe venit - cetatean strain

Buna seara,

puteti va rog sa imi spuneti daca o persoana din Ungaria (cu cetatenie maghiara) , care are dat pamant in arenda in Romania, trebuie sa intocmeasca declaratia de venit anual si sa plateasca impozit in Romania?
Sau se plateste impozit in Ungaria ?
Daca se plateste in Romania, pe ce baza se stabileste, in lipsa unui CNP ?

Daca nu am oferit suficiente detalii, va rog sa imi spuneti pt a reveni cu clarificari.

Va multumesc !
Plateste impozit de 16% (impozit pe venit) in Romania in baza contractului de arenda,la taxe si impozite din localitatea unde se afla terenul.
Persoana străină are obligaţia să se înregistreze fiscal (va obţine Numar de Identificare Fiscală) la organul fiscal în a cărui rază teritorială se află terenul (depune Declaratia 030). Veniturile(din cedarea folosintei bunurilor) le declară în formularul 200, termen de depunere 17 mai 2010 (pentru anul fiscal 2009).